Fundacja IPP im. Stanisława Lema poinformowała, że w Warszawie wylądowała kosmiczna kapsuła. To oryginalny lądownik statku kosmicznego misji Sojuz 30, ten sam, w którym orbitalną podróż dookoła Ziemi odbył Mirosław Hermaszewski. Wiemy, dlaczego ten obiekt znalazł się teraz właśnie w stolicy.

Kosmiczna kapsuła w Warszawie

Lądownik statku kosmicznego misji Sojuz 30 można zobaczyć w centrum miasta, przy wejściu do Hali Koszyki. Co jednak robi tam ta kapsuła? Okazuje się, że chodzi o obchody roku Stanisława Lema. Dziś przy kapsule odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono program Festiwalu Bomba Megabitowa, głównego wydarzenia obchodów 100-lecia urodzin pisarza. Festiwal zostanie zorganizowany we wrześniu w Krakowie.

Stanisław Lem był pisarzem gatunku hard science-fiction. W swojej twórczości kładł nacisk m.in. na tematy związane z rozwojem nauki i techniki oraz miejscem człowieka we wszechświecie. Nazwiskiem pisarza nazwano m.in. planetoidę, jak również pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Czytaj także: NASA rejestruje masywne struktury wokół odległej czarnej dziury – wyglądają zjawiskowo

Rozmach, z jakim celebrowana będzie 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, jest jedną z niewielu rzeczy, których nie przewidział w swoich książkach Stanisław Lem — twierdzi Fundacja IPP im. Stanisława Lema. W programie wrześniowego festiwalu są m.in. pokazy filmowe, rozmowy i debaty o przyszłości człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.