Wraz ze statkiem kosmicznym Orion w przestrzeń kosmiczną zostanie wyniesionych wiele ładunków za pomocą rakiety Space Launch System (SLS). Dwa z tych drugorzędnych ładunków będą CubeSatami zaprojektowanymi do badań głębokiego kosmosu. Jeden z nich dostał natomiast silnik plazmowy. Według agencji kosmicznej ten mały satelita będzie używał fal elektromagnetycznych do napędzania się w przestrzeni kosmicznej… i może ustanowić nowy rekord prędkości.

CubeSat z silnikiem plazmowym

CubeSat z silnikiem plazmowym

NASA jest bliżej niż kiedykolwiek do rozpoczęcia pierwszego zintegrowanego testu lotu statku kosmicznego Orion i rakiety SLS, które składają się na System Eksploracji Dalekiej Przestrzeni Kosmicznej. Pierwszy lot będzie nosił nazwę Artemis I, a jego celem będzie wyniesienie w kosmos 13 małych satelitów. W ostatniej aktualizacji tego planu NASA ujawniła, że dwa kolejne CubeSaty są gotowe do odbycia swoich podróży podczas tego startu: Team Miles CubeSat i JAXA’s EQUilibriUM Lunar-Earth point 6U Spacecraft (EQUULEUS) CubeSat. Oba te satelity zostaną przymocowane do adaptera stopnia Oriona, czyli pierścienia łączącego statek kosmiczny z rakietą.

Zobacz też: Potrzebujesz pieniędzy? Usługi do organizowania zbiórek, z którymi się uda

Satelita Team Miles CubeSat, który pochodzi z Miles Space, został wykonany w ramach NASA Cube Quest Challenge. Będzie on używał silników plazmowych do testowania tej metody napędu w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Za sterowanie urządzeniem ma odpowiadać komputer pokładowy, jednak możliwe będzie także przejęcie nad nim kontroli z Ziemii. NASA twierdzi, że jeśli nie odnotuje żadnych nieprawidłowości, to statek ten osiągnie większą prędkość, oraz pokona większą odległość, niż jakikolwiek inny statek tej klasy stworzony przez człowieka.

Źródło: SlashGear