RISC-V jest stosunkową nową architekturą zestawu instrukcji procesora (ISA). Pierwotnie zaprojektowany do celów dydaktycznych, ISA został wydany jako open-source, wolny od licencji szablon, który jest obecnie używany w milionach, a nawet miliardach aplikacji. Jednakże, jako przeciętny użytkownik komputera PC, jak mógłbyś używać procesora RISC-V? Cóż, według zapowiedzi StarFive już niedługo możemy mieć do czynienia z komputerem SBC napędzanym przez RISC-V.

Radaxa i StarFive nawiązują współpracę

Radaxa i StarFive nawiązują współpracę

Oczywiście na rynku pojawiają się już pojedyncze SBC z tą architekturą. Jednak wkrótce będzie ich znacznie więcej. StarFive we wspólnym przedsięwzięciu z Radxa, ogłosiło, że będą produkować SBC napędzane procesorem RISC-V, które pojawi się pod koniec 3 kwartału 2021 roku. Nowa płyta wykorzystuje procesor JH7100 firmy StarFive, oparty na 28 nm procesie litograficznym. Wykorzystuje on dwa rdzenie SiFive’s U74, które są dość wydajne, aby z łatwością wykonywać wiele zadań. Jeśli chodzi o czystą moc, to można je porównać do rdzeni ARM Cortex-A55. Obok procesora, istnieją dodatkowe IP, takie jak akcelerator sieci neuronowych NVDLA firmy Nvidia z Vision DSP Tensilica-VP6 do obliczania obrazu.

Zobacz też: Apple Watch z kamerą jest świetny! Zegarki Samsunga też miały aparaty

Skoro najważniejszy element mamy już za sobą, to wróćmy do samego SBC. Jak podaje komunikat StarFive:

Komputer jednopłytkowy zostanie oficjalnie wydany do końca trzeciego kwartału 2021 roku, a układ JH7110 następnej generacji z nową obsługą funkcji GPU wkrótce trafi do masowej produkcji. Prace związane z platformą rozwojową zostały w pełni przeprowadzone, a zaktualizowany układ JH7110 będzie posiadał użyteczny GPU dla obciążeń 3D, w przeciwieństwie do JH7100, który nie posiada GPU.

Architektura ISA RISC-V jest darmowa. Nie potrzeba więc specjalnych licencji, aby z niej korzystać, a dokumentacja jest w pełni otwarta dla każdego. Nawet rozwój ISA odbywa się publicznie z pomocą twórców open-source, co czyni to podejście wyjątkowym w świecie zdominowanym przez zamknięte ISA.

Źródło: Tomshardware