Perseidy do kiedy widoczne

Maksimum Perseidów już za kilka dni — co zrobić, żeby zobaczyć spadające gwiazdy?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Na czwartek 12 sierpnia przypada maksimum Perseidów, ale już w okolicach tej daty z Ziemi można zaobserwować rój meteorów. W różnych miejscach w Polsce organizowane są pikniki astronomiczne, choć nie trzeba się na nie udawać, żeby zobaczyć wyjątkowe zjawiska na niebie.

Maksimum Perseidów już w przyszłym tygodniu

Perseidy są potocznie określane jako spadające gwiazdy. Meteory te spadają grupami po kilka lub kilkanaście obiektów w czasie kilku minut. Ich rój jest znany od starożytności, natomiast obecnie wiadomo już, że ma on związek z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Aktywność Perseidów ma miejsce między 17 lipca a 24 sierpnia. Ich maksimum, podczas którego można naliczyć nawet 110 spadających obiektów na godzinę, przypada jednak na noc z 12 na 13 sierpnia. Okolice tych dat bywają określane jako noce spadających gwiazd. Różne instytucje i organizacje zapraszają co roku na pikniki astronomiczne, pokazy nieba czy prelekcje. W tym roku takich wydarzeń może być mniej ze względu na pandemię.

Każdy z nas może jednak sam wypatrywać spadających gwiazd, ponieważ nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Przyda się za to trochę szczęścia, ponieważ niebo powinno być bezchmurne. Bardzo cienka warstwa chmur tylko ograniczy liczbę zjawisk, które zobaczymy, ale duże zachmurzenie może zupełnie uniemożliwić nam dostrzeżenie Perseidów. Chcąc zobaczyć spadające gwiazdy, warto udać się w miejsce pozbawione sztucznego światła oraz wysokich budynków i drzew.

Czytaj także: Czy pszczoły polecą na Marsa? Owady w kosmosie mogą mieć swoje zadanie

W razie złych warunków do obserwacji nieba alternatywą może być propozycja od Centrum Nauki Kopernik. 12 sierpnia o 21:00 rozpocznie się transmisja online, podczas której będzie można zaobserwować Perseidy. Podobne inicjatywy m.in. na YouTube planują organizować różni miłośnicy astronomii.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Getty Images

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy