Apple Facebook

Apple potwierdza, że będzie podglądać zdjęcia na iPhone’ach. Niby w dobrej wierze, ale…

Kacper Kościański Kacper Kościański Newsy

Apple to szalenie popularna firma, która słynie przede wszystkim ze smartfonów z linii iPhone. Gigant z Cupertino na każdym kroku przypomina, jak ważna jest dla niego prywatność użytkowników. Niestety rozwiązanie, które producent już wkrótce wdroży w życie, budzi niemałe obawy co do tego, czy wspomniana prywatność rzeczywiście jest tak istotna. Niby wszystko w dobrej wierze, ale cóż – podglądanie zdjęć na iPhone’ach nie brzmi zbyt dobrze. Tak, dobrze czytacie – już niedługo Apple zacznie skanować zdjęcia na waszych smartfonach.

Podglądanie zdjęć na iPhone’ach, czyli nowy pomysł Apple

Apple skanowanie zdjęć

Apple poinformowało, że zamierza walczyć z dziecięcą pornografią. W tym celu firma zacznie skanować zdjęcia użytkowników iPhone’ów w poszukiwaniu fotografii dokumentujących wykorzystywanie najmłodszych. Kiedy algorytm natrafi na podejrzane zdjęcia na smartfonie konkretnej osoby, wszystkie grafiki będą mogły zostać odszyfrowane i udostępnione odpowiednim władzom.

Zobacz także: Samsung i Apple pokonane – oto nowy lider sprzedaży smartfonów na świecie

Omawiane rozwiązanie zostanie wprowadzone przy okazji premiery iOS 15. Całość będzie działać lokalnie (bez dostępu do internetu), w oparciu o specjalny algorytm haszujący wytrenowany przez 200 tysięcy zdjęć z bazy National Center for Missing & Exploited Children. Oczywiście całość ma być w pełni anonimowa, co oznacza, że nie będzie możliwe dopasowanie konkretnych zdjęć do konkretnej osoby, a przynajmniej do momentu, aż system odkryje nielegalne treści.

Z początku program zostanie uruchomiony w Stanach Zjednoczonych, jednak niewykluczone, że z czasem zacznie działać także w innych krajach. Mimo że intencje Apple wydają się być dobre, tak nie da się ukryć, że sama świadomość, że firma będzie podglądać zdjęcia użytkowników swoich smartfonów, może budzić u nich spory dyskomfort. Co więcej, algorytmy nie są nieomylne, więc jeśli ewentualne nadużycia nie będą dodatkowo weryfikowane przez człowieka, to może się zdarzyć, że ktoś zostanie niesłusznie oskarżony o jedno z najgorszych przestępstw.

Źródło: Apple

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy