E-mail o problemach z dostarczeniem paczki

E-mail o problemach z dostarczeniem paczki? Uwaga, to oszustwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Cyberprzestępcy często podszywają się pod firmy kurierskie, zyskując w ten sposób zaufanie potencjalnych ofiar. E-mail o problemach z dostarczeniem paczki to kolejne oszustwo, na które mogą nabrać się osoby czekające na przesyłkę. Ostrzegamy przed nim, bo konsekwencje zastosowania się do wskazówek z wiadomości od oszustów mogą być bardzo poważne.

E-mail o problemach z dostarczeniem paczki — uważaj na takie wiadomości

Jak informuje CERT Polska, oszuści podszywają się pod firmę DHL. Wysyłają wiadomości e-mail z tytułem DOSTAWA DHL CARGO, twierdząc, że wystąpił problem z dostarczeniem przesyłki. Rzekomym powodem ma być podanie błędnego adresu. Cyberprzestępcy sugerują, żeby pobrać załączony dokument PDF i udać się z nim do punktu odbioru paczek. To ma pozwolić na otrzymanie przesyłki.

Załącznik z e-maila tak naprawdę tylko udaje plik PDF. Gdy dokładnie przyjrzymy się jego nazwie, zobaczymy, że ma inne rozszerzenie. To archiwum, w którym znajduje się złośliwy plik wykonywalny – ostrzega CERT Polska. Cyberprzestępcy prowadzą kampanię mającą na celu zainfekowanie komputerów złośliwym trojanem Remcos. Jeśli uruchomimy plik, oszuści mogą uzyskać zdalny dostęp do naszego komputera i pozyskać wrażliwe informacje, m.in. zapisane dane logowania do serwisów internetowych.

Czytaj także: My Friend Pedro trafia na Androida – chociaż nie do końca…

Pamiętajcie, by uważnie przyglądać się wiadomościom, których nadawcy podpisują się jako instytucje publiczne, urzędy, firmy kurierskie, banki itp. i wzywają do podjęcia określonych działań. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się telefonicznie z danym podmiotem i spytać, czy otrzymany mail lub SMS jest autentyczny.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy