wzmacniacz sygnału GSM

2 lata lub 1000 złotych grzywny – policja przypomina, że wzmacniacze sygnału GSM są nielegalne

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Wzmacniacze sygnału GSM / UMTS są nielegalne, a przypomina o tym policja w Miechowie. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że same repeatery jako sprzęt możemy nabyć bez problemu, ale już nie powinniśmy z nich korzystać. Dotkliwie może przekonać się o tym jeden z mieszkańców Miechowa lub okolic, bo szuka go już Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wzmacniacze sygnału GSM – repeater to niezbyt dobry pomysł

wzmacniacz sygnału GSM policja
Fot. PixaBay

Zasięg telefonii komórkowej potrafi czasem doprowadzić do białej gorączki. Nawet w miastach można mieć z tym problem, a co dopiero muszą czuć mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy czasem w ogóle pozbawieni są zasięgu. Nie ma tutaj zbytniego pola manewru bez ingerencji operatora, a korzystanie ze wzmacniacza sygnału GSM / UMTS nie jest dobrym rozwiązaniem. Uściślając – nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia prawa. Przypomina o tym Komenda Powiatowa Policji w Miechowie. To do niej wpłynęły w ostatnich tygodniach zawiadomienia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Te dotyczyły nielegalnego użytkowania urządzenia radiowego nadawczo-odbiorczego.

Chodzi o wzmacniacz sygnału GSM, który w przeciwieństwie do wzmacniaczy Wi-Fi, jest w Polsce nielegalny. Przynajmniej w sytuacji, kiedy jego instalacją nie zajmuje się przedsiębiorca telekomunikacyjny „posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia usług, za pośrednictwem stacji bazowej”. Policja w Miechowie sprawdza teraz okolice, by namierzyć osobę korzystającą ze wzmacniacza sygnału GSM. To może skończyć się dla niej karą grzywny do wysokości 1000 złotych.

Zobacz też: Kamera pod ekranem będzie teraz lepsza dzięki Oppo.

Jeżeli sąd uzna, że takie użytkowanie wzmacniacza sygnału GSM jest uporczywe, może zasądzić nawet karę pozbawienia wolności do lat 2. Wzmacniacze sygnału GSM bez trudu znajdziemy na internetowych aukcjach, gdzie kosztują kilkaset złotych. Jednak warto przed zakupem przeczytać opis. Wielu sprzedawców dodaje tam informacje, że instalacją takich wzmacniaczy mogą zajmować się tylko operatorzy komórkowi.

Źródło: Policja / Telepolis / UKE

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy