Naukowcy odkryli jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych mózgów w całym zapisie kopalnym. Skamieniałość to 310-milionowy krab podkowiasty, którego cały mózg został znaleziony w nienaruszonym stanie. Naukowcy zauważają, że większość wiedzy na temat starożytnych stworzeń pochodzi z kości, ponieważ tkanki miękkie nie ulegają tak dobrze skamienieniu. Dlatego też tego typu okazy są tak rzadkie i wzbudzają sensację.

Skamieniały mózg

Skamieniały mózg

Jednym z najlepszych sposobów dla naukowców, aby poznać szczegóły na temat budowy tkanek miękkich starożytnych stworzeń, jest znalezienie ich zamkniętych w bursztynie, ale zapisy skamieniałości bursztynu sięgają tylko około 230 milionów lat wstecz. Dla porównania, złoża typu Burgess Shale sięgają aż 520 milionów lat wstecz. Są to osady mułowcowe, które mogą zachowywać tkanki miękkie w postaci błon węglowych, zwykle jelit. Czasami jednak tkanki miękkie mogą zawierać odciski układu nerwowego, ale są one rzadkie.

Zobacz też: YouTube Premium Lite – płatny dostęp do platformy może być tańszy

Nowo odkryta skamieniałość to krab podkowiasty o nazwie Euproops danae. Został on zamknięty w sideryt. Dzięki domieszce ilastego minerału zwanego kaolinitem pojawiły się białe paski odwzorowujące układ nerwowy tego bezkręgowca. Naukowcy twierdzą, że odlew mineralny powstał później w pustce pozostawionej przez mózg długo po tym, jak sam organ uległ rozkładowi. Podkreślają, że bez białego minerału mogliby nigdy nie zauważyć mózgu stworzenia. Naukowcy porównali ten organ w starożytnej skamielinie do struktury jego żyjących krewnych i odkryli, że bardzo niewiele się zmieniło od czasu śmierci tego stworzenia. Skamieniały centralny układ nerwowy jest ściśle porównywalny z żyjącymi podkowcami i pasuje w układzie nerwów do oczu i wyrostków robaczkowych. Naukowcy byli zaskoczeni tym odkryciem, ponieważ w ciągu ostatnich 310 milionów lat nastąpiło znaczne zróżnicowanie morfologiczne i ekologiczne tej grupy.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.