Emulator IBM PC

Miniaturowy emulator IBM PC z 1981 roku – dla fanów retro, którzy mają mało miejsca

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zazwyczaj używamy PC do emulowania innych systemów, czy to retro komputerów czy aplikacji na Androida. Korzystanie z czegoś innego do emulowania PC zdarza się rzadziej, chociaż przykład DOS-Boxa czy ExaGear pokazuje, że również ma miejsce. Tutaj jednak mowa o platformie, którą był IBM PC, czyli pierwszy komputer w standardzie PC. Odbywa się to jednak nie za pomocą programu, a dedykowanego układu, który jest nie tylko mały i energooszczędny, ale także tani.

Emulator IBM PC

Płytka, o której mowa to ESP32, w tym przypadku ESP 32 development board. Występują one w wersjach RISC-V oraz Xtensa LX7 i najprawdopodobniej to z tą drugą mamy tutaj do czynienia. Cały proces, a także możliwości prezentują nam filmy Di Vittorio, które prowadzą nas przez etapy kompilacji kodu z repozytorium na emulowanej płytce w oprogramowaniu Arduino. Jeśli więc jesteście zainteresowani prześledzeniem całości, to zapraszam na kanał tego zdolnego programisty. Zwłaszcza że ma on na koncie wiele innych projektów.

Zobacz też: Wartościowe gry na Androida, które pozwolą dzieciom bawić się produktywnie

Oryginalny IBM PC, wprowadzony na rynek w sierpniu 1981 roku, posiadał procesor Intel 8088 4,77 MHz i do 640 Kb RAM. Mógł uruchamiać PC-DOS lub CP/M-86, a także języki programowania BASIC i Pascal. Używał dyskietek 5,25 cala, a opcjonalnie także napędów taśmowych i twardych. Emulator ESP32 radzi sobie nadzwyczaj dobrze, nawet udaje mu się uruchomić Flight Simulator  i monochromatyczny Windows 3.0, który działałby na 8088, ale wymagał oszałamiającej ilości 1 Mb pamięci operacyjnej. Ciekawe, czy Raspberry Pi Pico również by podołał takiemu zadaniu? W końcu dostało nawet dedykowaną płytę główną.

Źródło: YouTube

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy