Niezwykły rozbłysk gamma

Niezwykły rozbłysk gamma – czegoś takiego świat nauki jeszcze nie widział

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NASA ogłosiła, że 26 sierpnia ubiegłego roku Kosmiczny Teleskop Fermi Gamma-ray wykrył wysokoenergetyczny impuls promieniowania, który zmierzał w kierunku Ziemi przez prawie połowę wieku wszechświata. Wykryty impuls był niezwykle krótki, trwał zaledwie około sekundy, ale podczas swojego krótkiego istnienia ustanowił liczne rekordy. Między innymi był najkrótszym błyskiem gamma (GRB), jaki kiedykolwiek odkryto.

Niezwykły rozbłysk gamma

Wybuch GRB jest spowodowany śmiercią masywnej gwiazdy i jest to jedno z najpotężniejszych znanych nam zjawisk we wszechświecie. Są one tak potężne, że mogą być wykrywane na przestrzeni miliardów lat świetlnych i klasyfikowane jako długie lub krótkie na podstawie tego, czy zdarzenie trwa dłużej, czy krócej niż dwie sekundy. Długie wybuchy są obserwowane podczas śmierci masywnych gwiazd, podczas gdy krótkie wybuchy są związane z innym scenariuszem — a przynajmniej w większości. Naukowcy twierdzą, że już wcześniej wiedzieli, że niektóre GRB pochodzące od masywnych gwiazd mogą być rejestrowane jako krótkie GRB, ale sądzili, że wynika to z ograniczeń instrumentów.

Zobacz też: Roberto Carlos potwierdza, że nowa Nokia XR20 jest wytrzymała, ale ta cena…

Jednak wybuch, o którym mowa, nazwany GRB 200826A, był wyjątkowy, ponieważ mimo że był to GRB o krótkim czasie trwania, miał inne właściwości wskazujące na pochodzenie od zapadającej się gwiazdy. Naukowcy prowadzący badania twierdzą, że teraz wiedzą, iż umierające gwiazdy również mogą wywoływać krótkie wybuchy. GRB 200826A był przedmiotem dwóch prac badawczych. Pierwsza z nich analizuje dane dotyczące promieniowania gamma, natomiast druga opisuje gasnącą poświatę GRB o wielu długościach fali oraz wyłaniające się światło eksplozji supernowej, która nastąpiła później.

Zobacz też: Oppo Watch 2 oficjalnie zaprezentowany – to będzie prawdziwy hit wśród smartwatchy

Naukowcy uważają, że niewiele brakowało, aby w ogóle to zdarzenie nie miało miejsca. Jednakże, pomimo krótkiego czasu trwania, wybuch wyemitował 14 milionów razy więcej energii niż cała galaktyka Drogi Mlecznej w tym samym okresie czasu. Oznacza to, że był to jeden z najbardziej energetycznych krótkotrwałych wybuchów GRB, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Wybuch energii trwał zaledwie 0,65 sekundy, ale zanim przemierzył rozszerzający się wszechświat i dotarł do Ziemi, rozciągnął się do około jednej sekundy z powodu efektu Dopplera.

Źródło: NASA

Sprawdź najnowsze wpisy