SMART Response XE jako terminal Linuksa

Zaawansowany komputer z Linuksem w skórze starego notatnika cyfrowego

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

SMART Response XE był ciekawym projektem edukacyjnym w USA. Jest to swego rodzaju cyfrowy notatnik z dostępem do sieci lokalnej, który był produkowany w 2019 roku. Pomysłowy konstruktor chmod775 zamienił XE w pełni funkcjonalny terminal Linuksa. Chociaż lepszym określeniem byłoby stwierdzenie, że potraktował to urządzenie jako obudowę ze zintegrowanym wyświetlaczem dla takowego. 

SMART Response XE jako terminal Linuksa

SMART Response XE jako terminal Linuksa

Ideą SMART Response XE było to, że nauczyciele mogli skompilować test lub sprawdzian na komputerze głównym, a następnie rozprowadzić go do floty XE poprzez bezprzewodowy IEEE 802.15.4 o niskiej mocy. Uczniowie odpowiadali na pytania na swoich terminalach i otrzymywali natychmiastową informację zwrotną, czy mają rację, czy nie, podczas gdy nauczyciel otrzymywał wszelkiego rodzaju statystyki dotyczące pracy podopiecznych W ten sposób testy sprawdzały się same, nawet jeśli nie były to tylko zadania zamknięte. Biorąc jednak pod uwagę, że projekt dość szybko upadł, to raczej nie było to optymalne rozwiązanie.

Zobacz też: Naukowcy opracowali nowy typ lewitacji – nie wymaga ona magnesów

Chmod775 zamienił XE w pełni funkcjonalny komputer z Linuksem, choć tylko z wierszem poleceń, ładując emulator terminala na ATmega128RFA1 i ukrywając NanoPi Neo Air we wnęce baterii, gdzie kiedyś znajdowały się cztery ogniwa AAA. Problem z brakiem zasilania został rozwiązany dzięki dodanemu portowi microUSB. To jednak oznacza, że musi być on ciągle podłączony do zasilacza, lub powerbanku. NanoPi Neo Air to komputer korzystający z procesora Allwinner H3, który oferuje cztery rdzenie Cortex-A7 i  512 MB RAM. Nietypowa budowa alternatywy dla Raspberry Pi Zero sprawia, że dobrze pasuje do wnęki na baterię. Całością zarządza Ubuntu 16.04 w wersji bez interfejsu graficznego. Chmod775 twierdzi, że używa maszyny do programowania w JavaScript, C i Python w podróży.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy