W marcu Intel ogłosił, że zamierza działać jako wykonawca układów elektronicznych dla firm zewnętrznych. Czyli robić dokładnie to samo, co Samsung i TSMC. Niebiescy nie mogli znaleźć na to lepszego czasu, biorąc pod uwagę kryzys na rynku spowodowany między innymi zbyt niskimi mocami przerobowymi. To jednak było kilka miesięcy temu. Dziś natomiast wiemy już, kto będzie pierwszymi klientami Niebieskich: Qualcomm, producent SoC Snapdragon oraz Amazon.

Intel wyprodukuje Snapdragony

Intel wyprodukuje Snapdragony

W ramach współpracy z Qualcommem chipy będą produkowane w procesie 20A Intela, co oznacza debiut węzłów procesowych Ångström zespołu niebieskich i pierwsze wykorzystanie RibbonFET wersji Gate-All-Around (GAA) tranzystorów, pierwszy nowy projekt tranzystorów firmy od Tri-Gate w 2011 roku. Wedle nazewnictwa stosowanego przez Niebieskich jest to proces 2 nm. 20A ma być gotowe w 2024 roku, więc minie trochę czasu, zanim zobaczymy owoce tej transakcji. Nie do końca wiadomo, co Qualcomm chce produkować u Intela, choć Gelsinger powiedział, że umowa dotyczy głównej platformy mobilnej, czyli Snapdragonów.

Zobacz też: Czy woda nadaje się do picia? Gwarancje da Ci… wyświetlacz smartfona

Qualcomm nie był jedynym znaczącym klientem ogłoszonym przez Intela. Nie zabrakło również Amazon Web Services, który zamiast produkować chipy bezpośrednio dla Amazona. Możliwe, że będzie on tylko pośrednikiem dla mniejszych firm. Produkcja procesorów dla innych marek jest częścią inicjatywy Intel IDM 2.0. Ta ma pomóc Intelowi w walce z TSMC, Samsungiem, GlobalFoundries, UMC i innymi gigantami, tak aby stać się istotnym graczem na rynku do 2025 roku.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.