Lewitacja soniczna

Naukowcy opracowali nowy typ lewitacji – nie wymaga ona magnesów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Japońscy naukowcy opracowali nowatorską technikę lewitowania i manipulowania małymi obiektami z powierzchni odbijających fale akustyczne, wykorzystując jedynie fale dźwiękowe. Podczas testów udało się im podnieść 3 milimetrową polistyrenową kulkę jedynie za pomocą dźwięku. Nie było to jednak zbyt stabilne, ponieważ czasami piłka oddalała się od komory akustycznej, zamiast zostać w niej uwięziona. Z drugiej strony mówimy tu o lewitacji obiektu niemagnetycznego, co samo w sobie jest wyjątkowe.

Lewitacja soniczna

Inżynierowie Shota Kondo i Kan Okubo z Tokyo Metropolitan University podzielili układ przetworników na bloki, dzięki czemu stał się on bardziej poręczny. Następnie zastosowali filtr odwrotny, aby odtworzyć dźwięki na podstawie kształtu fali akustycznej, co ułatwiło dostosowanie fazy i amplitudy każdego kanału przetwornika w celu stworzenia pożądanego pola akustycznego. Powstałe w ten sposób pole soniczne może być przemieszczane, co z kolei powoduje przemieszczanie się uwięzionej w nim cząstki. W ten sposób technologia ta mogłaby umożliwić podnoszenie przedmiotów bez ich dotykania. Taka technika, jeśli zostanie udoskonalona, może być niezwykle przydatna w dziedzinie nanotechnologii i inżynierii biomedycznej, a także w przemyśle farmaceutycznym.

Zobacz też: Gry mobilne jako ucieczka przed nudą? Według badań to nie najlepszy pomysł

Dlatego też nie jest to po prostu kolejna ciekawostka, a coś, co może wspomóc zaawansowane procesy technologiczne. Chociaż możliwe, że z czasem pojawią się także gadżety wykorzystujące taką technologię, które będą w sam raz do postawienia ich sobie na półce.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy