Wyświetlacz smartfona sprawdzi zdatność wody do picia

Czy woda nadaje się do picia? Gwarancje da Ci… wyświetlacz smartfona

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zademonstrowali nową technikę, która pokazuje, w jaki sposób typowy ekran dotykowy mógłby identyfikować typowe zanieczyszczenia jonowe występujące w glebie lub wodzie pitnej. Proces będzie wymagał umieszczenia na ekranie kropli ciekłej próbki. W ten oto sposób smartfon mógłby określić zdatność wody do picia. Brzmi to jak idealna funkcja dla pancernego urządzenia stworzonego z myślą o długich wędrówkach.

Wyświetlacz smartfona sprawdzi zdatność wody do picia

Czułość czujnika ekranu dotykowego jest porównywalna z typowym sprzętem laboratoryjnym, co może sprawić, że nowy proces będzie przydatny w miejscach, gdzie zasoby są ograniczone. Obecnie naukowcy udowodnili, że to ma prawo działać, chociaż wymaga to pewnych modyfikacji wyświetlaczy i odpowiednich aplikacji. Aby jednak zrozumieć, jak to ma działać, trzeba wyjaśnić zasadę działania paneli pojemnościowych. Otóż typowe ekrany dotykowe smartfonów są pokryte siatką elektrod. Kiedy palec zakłóca ich lokalne pole elektryczne, to telefon interpretuje sygnał. Zespół wykorzystał moc obliczeniową smartfonów do stworzenia aplikacji sensorycznych, które nie wymagają aparatu fotograficznego, urządzeń peryferyjnych ani znaczących zmian w ekranie.

Zobacz też: Ostre porno na portalach informacyjnych – wszystko przez… niedopatrzenie?

Projekt rozpoczął się od symulacji komputerowych, które następnie zostały zweryfikowane przy użyciu odłączonego, samodzielnego ekranu dotykowego podobnego do tych używanych w smartfonach. W swoich eksperymentach badacze umieszczali różne ciecze pod ekranem, aby zmierzyć zmianę pojemności i rejestrowali pomiary z każdej kropli przy użyciu standardowego oprogramowania do testowania ekranów dotykowych. Jony w płynie oddziałują z polem elektrycznym ekranu w różny sposób, w zależności od koncentracji jonów w ich ładunku. Symulacje pokazały, gdzie pole elektryczne oddziałuje z kroplą płynu. Eksperyment wykazał liniowy trend dla szeregu elektrolitów mierzonych na ekranie dotykowym. Czujnik nasyca się przy stężeniu anionów około 500 mikromoli, co jest skorelowane z przewodnością mierzoną obok. Zespół twierdzi, że okno detekcji jest idealne do wykrywania zanieczyszczeń jonowych w wodzie pitnej. Oczywiście istnieją także inne formy zanieczyszczenia wody. Z nimi może jednak poradzić sobie prosty filtr oraz jej przegotowanie. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy