Xiaomi MIUI 13 z wirtualnym RAM-em

Więcej RAM-u w Xiaomi dzięki aktualizacji to nie był pojedynczy wyskok – mowa nawet o 3 GB

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Redmi Note 10 5G niecały miesiąc temu doczekał się wyjątkowej aktualizacji dodającej mu dodatkowe 2 GB RAM. Mowa tu rzecz jasna o pamięci wirtualnej, opierającej się na wykorzystaniu pamięci wewnętrznej urządzenia w roli dodatkowej pamięci operacyjnej dla mniej wymagających aplikacji. Okazuje się, że to nie był jednorazowy wyskok Xiaomi, a próba badania terenu przed wprowadzeniem tej funkcji na stałe do ekosystemu firmy. Tym samym od MIUI 13 nakładka ma oferować wirtualną pamięć operacyjną w standardzie.

Xiaomi MIUI 13 z wirtualnym RAM-em

Xiaomi MIUI 13 z wirtualnym RAM-em

Pierwsze pogłoski o takiej ewentualności pojawiły się już kilka dni temu. Informacje te nie zawierały jednak żadnych szczegółów i tak na dobrą sprawę nie było nawet pewności, że chodzi o wirtualną pamięć operacyjną. Jednak nowy wyciek nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. Według opisu opcja ta pozwoli każdemu urządzeniu na pozyskanie dodatkowych 3 GB RAM opartych na układ pamięci masowej. Oczywiście to wiąże się z zabraniem takiej samej ilości pamięci wbudowanej ze smartfona, to jednak raczej w dzisiejszych czasach nie jest aż tak dużym problemem. Zwłaszcza że wciąż jest to opcja i można ją będzie wyłączyć.

Zobacz też: Koniec fałszywych promocji m.in. na elektronikę? UOKiK wie, jak rozwiązać problem

Pewne obawy mogą jednak się pojawić w przypadku urządzeń wyposażonych w pamięci eMMC, lub starsze warianty UFS. Te nie są bowiem zbyt szybkie. Jeśli jednak system nie będzie promował wirtualnej pamięci, oraz będzie inteligentnie ją przypisywał do mniej zasobożernych funkcji, to nawet takie urządzenia powinny wynieść z tego widoczne korzyści.

Aktualizacja:

Jak zauważył jeden z naszych czytelników opcja ta jest dostępna już w MIUI 12,5 China beta dla urządzeń ze Snapdragonem 888, 870 i 865. Dzięki Kamil!

MIUI 12,5

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy