YouTube skasował Uwaga! Naukowy bełkot

Kanał Uwaga! Naukowy bełkot skasowany wbrew woli twórcy – w co pogrywa YouTube?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dość popularne są głosy, że polski YouTube to rak pełen patologicznych treści. Tak jest niestety na całym świecie, jednak nie brakuje także wartościowych treści. Jednym z kanałów, które warto oglądać, jest Uwaga! Naukowy bełkot. Jest to jeden z lepszych merytorycznie kanałów popularnonaukowych w Polsce. Co jednak równie istotne sam prowadzący, czyli Dawid Myśliwiec, potrafi opowiadać o trudnych kwestiach tak, że człowiek słucha z zainteresowaniem, zamiast ziewać. Niestety, ale na chwilę obecną powinienem raczej napisać, że to był jeden z lepszych kanałów. Dawidowi z popularności palma odbiła i obniżył poziom? Nic z tych rzeczy. Po prostu YouTube go skasował.

YouTube skasował Uwaga! Naukowy bełkot

YouTube skasował Uwaga! Naukowy bełkot

Zaczęło się od tego, że ktoś przejął kontrolę nad kanałem i to dwukrotnie. Zmianie uległa jego nazwa i ktoś puszczał transmisje live. Na szczęście udało się temu zapobiec poprzez usunięcie wszystkich wtyczek mających dostęp do YouTube. Okazało się jednak, że to był dopiero początek problemów. Kanał został bowiem skasowany przez YouTube w trosce o zachowanie poziomu społeczności. Tak, ten sam YouTube, gdzie nie trudno znaleźć treści czysto patologiczne, które notorycznie ignoruje, kasuje popularnonaukowy kanał, nawet nie nawiązując próby kontaktu z autorem. Oczywiście, możliwe, że to wina bota. To jednak pokazuje patologię wewnętrznych procedur serwisu. Warto tu przytoczyć słowa samego Dawida:

Pół godziny temu odebrałem maila z informacją o zamknięciu konta za naruszenie poważnych wytycznych. Bez ostrzeżenia i wskazania o co konkretnie chodzi. Bez pytania, czy wszystko OK, czy może nie działo się coś podejrzanego. Bez ukrywania treści budzących wątpliwości itd. Po latach robienia filmów, co do których nie było najmniejszych uwag w kilkanaście godzin potraktowano mnie jak przypadkowego kmiota, za co mam teraz ogromne pretensje do YouTube i może lepiej, żebym teraz na gorąco nie pisał nic więcej na temat tej procedury. Co teraz? No więc odwołałem się od decyzji. Uruchamiam wszystkie kontakty, żeby to odkręcić. Niestety od jutra do wtorku jestem w większości na wyjazdach, więc liczę, że sprawę da się stosunkowo łatwo ogarnąć.

Zobacz też: DuckDuckGo Email Protection – ochroń swoją skrzynkę przed Nigeryjskim Księciem i gorącą mamuśką

Rzecz w tym, że pomoc techniczna YouTube jest bardzo… opieszała. I to nawet wobec dużych twórców. Dobrym przykładem jest tu Szymon Pękała z Wojny Idei, który walczył kilka tygodni o przywrócenie kanału. Co ciekawe. YouTube zareagował dopiero wtedy, kiedy zaczęło robić się o tej sprawie głośno.

Źródło: Facebook

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy