Astronomowie od pokoleń badają różne planety w naszym Układzie Słonecznym. Podczas gdy nowoczesne instrumenty naukowe i teleskopy dostarczyły nam szczegółowych informacji o planetach takich jak Wenus, niektóre aspekty tych obiektów wciąż pozostały tajemnicą. Jednym z przykładów jest nocna pogoda na Gwieździe Wieczornej. A przynajmniej była, bo i ten sekret został w końcu wydarty przez naukę.

Nocna pogoda na Wenus

Nocna pogoda na Wenus

Warto podkreślić, że mimo przełomu wciąż niewiele wiadomo o pogodzie w nocy na Wenus, ponieważ brak światła słonecznego utrudnia obrazowanie wzorców pogodowych. Ostatnio naukowcy opracowali sposób wykorzystania czujników podczerwieni na pokładzie japońskiego orbitera wenusjańskiego Akatsuki do ujawnienia szczegółów nocnej pogody na planecie. Metody analityczne mogłyby być również wykorzystane do badania innych planet w Układzie Słonecznym, w tym między innymi Marsa. Naukowcy pracujący nad projektem zauważają, że badanie wenusjańskiej pogody za pomocą ich nowej metody może również pozwolić naukowcom dowiedzieć się więcej o mechanizmach napędzających systemy pogodowe tutaj na Ziemi. Co prawda te dwie planety różnią się drastycznie, ale mają wiele wspólnego.

Zobacz też: Klasyczny Casio z motywami Pac-Mana – czyli zegarek zbudowany z czystej nostalgii

Wróćmy jednak do nocnej pogody na Wenus. Podczerwone obrazy na pokładzie orbitera nie są w stanie określić szczegółów, ale dają naukowcom dane pozwalające na pośrednie obserwacje. Jedną z ciekawych obserwacji już poczynionych na podstawie danych jest to, że wiatry północno-południowe w nocy obracają się w przeciwnym kierunku niż ich odpowiedniki w ciągu dnia. Nie ma również co liczyć na spokojne i chłodne noce. Wenus nawet nocą jest czymś, co śmiało można by nazwać piekłem.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.