Drony wywołały deszcz na pustyni

Zjednoczone Emiraty Arabskie kontrolują pogodę – pustynia staje się mokrym miejscem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), region, który jest domem dla gorących temperatur i trzech pustyń, doświadczył właśnie obfitych opadów deszczu w wielu miejscach. Anomalie pogodowe? Poniekąd tak. Jednak nie wynikają one ze zmian klimatu, a z powodu celowej manipulacji pogodą. Do działań wykorzystano drony oraz technologię zwaną cloud seeding, która polega na rozpraszaniu w powietrzu substancji zmieniających właściwości chmur, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.

Drony wywołały deszcz na pustyni

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą nad Zatoką Perską w pobliżu Arabii Saudyjskiej i znane są m.in. z upalnego lata, które ochładza się tylko na tyle, by w końcu przekształcić się w ciepłą lub ledwie chłodną zimę. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w roku w ZEA, czas, w którym temperatura może przekroczyć 43°C, przynajmniej wzdłuż wybrzeża. Region nadmorski, gdzie temperatury mogą być bardzo wysokie, znany jest również z niewielkich opadów, których średnia wynosi około 100 mm rocznie. Ten pustynny naród przez lata szukał sposobów na zmianę tego stanu rzeczy, w tym kilka lat temu rozważał koncepcję sztucznej góry. W lipcu 2021 roku wprowadzono inne rozwiązanie.

Zobacz też: Darmowe i przecenione aplikacje i gry w Google Play na środek tygodnia #56

Narodowe Centrum Meteorologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich od kilku godzin udostępnia filmy i aktualizacje dotyczące opadów deszczu w różnych regionach przybrzeżnych Emiratów, a także modele 3D, które wizualizują burze wywołane przez ich technologie. Oficjalna agencja meteorologiczna donosi o umiarkowanych opadach deszczu w niektórych miejscach i ulewach w innych, przy czym w niektórych miejscach ulewy były tak silne, że zakłóciły ruch uliczny. Na podstawie raportów z NCM, wydaje się, że te burze deszczowe z zasiewem chmur miały miejsce w różnych regionach przez ostatnie kilka dni. Tak powstały deszcz ma być ukojeniem podczas upałów, oraz częściowo rozwiązać rosnące problemy z niedoborem wody. 

Jak to działa?

Dzięki rozmieszczeniu dronów i wykorzystaniu ich do rozpylenia pewnych substancji naukowcy byli w stanie zmusić kropelki wilgoci do połączenia się razem. Zamiast parować jak zwykle, większe grudki wody zaczęły padać mimo wysokich temperatur, uderzając w ziemię jako krople deszczu. Wysiłek ten może zwiększyć roczne opady deszczu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znacznie powyżej typowych wartości, oferując jedno z rozwiązań problemu, który pogłębia się w obliczu zmian klimatycznych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy