Łazik na Marsie szuka życia

Marsjański helikopter jest super, ale Perseverance nareszcie zajmie poważniejszymi rzeczami

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NASA ogłosiła, że Perseverance zakończył testowanie instrumentów na swoim robotycznym ramieniu i jest gotowy, aby zabrać się do pracy. W ramach tej działalności łazik będzie badał skały i pył w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia na powierzchni Czerwonej Planety. Tym samym loty marsjańskim helikopterem również zejdą na boczny tor, chociaż nie zostanie on porzucony, a będzie latał tak długo, jak tylko będzie to możliwe.

Łazik na Marsie szuka życia

Łazik na Marsie szuka życia

Instrumenty, w które został wyposażony robot, mogą analizować skały za pomocą promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego. Łazik będzie robił zbliżenia na małe fragmenty powierzchni skalnych, które mogą zawierać dowody na istnienie w przeszłości życia mikrobiologicznego. Instrument rentgenowski Perseverance nazywa się PIXL, co oznacza Planetary Instrument for X-Ray Lithochemistry. NASA twierdzi, że już teraz dostarczył on niespodziewanie dobre wyniki naukowe podczas testów. Polegały one na wystrzeleniu promieni X na mały cel kalibracyjny używany do testowania ustawień instrumentów na pokładzie łazika i określił skład marsjańskiego pyłu, który na nim osiadł. Naukowiec z NASA Abigail Allwood powiedziała, że badacze otrzymali najlepszą w historii analizę składu pyłu marsjańskiego. Instrument uzyska szczegółowe profile tekstur skał, konturów i składu poprzez mapowanie związków chemicznych w całej jej strukturze. Te mapy chemikaliów mogą być połączone z danymi uzyskanymi przez instrumenty zwane SHERLOC i WATSON.

Zobacz też: T-mobile wyłącza 3G, zyskują na tym abonenci

SHERLOC to skrót od Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals. Wykorzystuje on laser ultrafioletowy do identyfikacji niektórych minerałów w skałach. WATSON może wykonać zdjęcia z bliska, które naukowcy mogą wykorzystać do określenia wielkości ziaren, okrągłości i tekstury, aby pomóc w ustaleniu, jak uformowała się skała. Przetwarzanie obrazów wykonanych przez WATSON już dostarczyło naukowcom istotnych danych, w tym różnorodność kolorów, rozmiary w osadzie oraz obecność spoiwa pomiędzy ziarnami. Instrumenty te mogą pomóc naukowcom w odkryciu pierwszego życia poza Ziemią.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy