NASA ogłosiła, że Perseverance zakończył testowanie instrumentów na swoim robotycznym ramieniu i jest gotowy, aby zabrać się do pracy. W ramach tej działalności łazik będzie badał skały i pył w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia na powierzchni Czerwonej Planety. Tym samym loty marsjańskim helikopterem również zejdą na boczny tor, chociaż nie zostanie on porzucony, a będzie latał tak długo, jak tylko będzie to możliwe.

Łazik na Marsie szuka życia

Łazik na Marsie szuka życia

Instrumenty, w które został wyposażony robot, mogą analizować skały za pomocą promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego. Łazik będzie robił zbliżenia na małe fragmenty powierzchni skalnych, które mogą zawierać dowody na istnienie w przeszłości życia mikrobiologicznego. Instrument rentgenowski Perseverance nazywa się PIXL, co oznacza Planetary Instrument for X-Ray Lithochemistry. NASA twierdzi, że już teraz dostarczył on niespodziewanie dobre wyniki naukowe podczas testów. Polegały one na wystrzeleniu promieni X na mały cel kalibracyjny używany do testowania ustawień instrumentów na pokładzie łazika i określił skład marsjańskiego pyłu, który na nim osiadł. Naukowiec z NASA Abigail Allwood powiedziała, że badacze otrzymali najlepszą w historii analizę składu pyłu marsjańskiego. Instrument uzyska szczegółowe profile tekstur skał, konturów i składu poprzez mapowanie związków chemicznych w całej jej strukturze. Te mapy chemikaliów mogą być połączone z danymi uzyskanymi przez instrumenty zwane SHERLOC i WATSON.

Zobacz też: T-mobile wyłącza 3G, zyskują na tym abonenci

SHERLOC to skrót od Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals. Wykorzystuje on laser ultrafioletowy do identyfikacji niektórych minerałów w skałach. WATSON może wykonać zdjęcia z bliska, które naukowcy mogą wykorzystać do określenia wielkości ziaren, okrągłości i tekstury, aby pomóc w ustaleniu, jak uformowała się skała. Przetwarzanie obrazów wykonanych przez WATSON już dostarczyło naukowcom istotnych danych, w tym różnorodność kolorów, rozmiary w osadzie oraz obecność spoiwa pomiędzy ziarnami. Instrumenty te mogą pomóc naukowcom w odkryciu pierwszego życia poza Ziemią.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.