Magnes o grubości atomu

Magnes o grubości jednego atomu – wbrew pozorom to było naprawdę trudne zadanie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Department of Energy Lawrence Berkeley National Laboratory w USA oraz UC Berkeley opracowali nowy ultracienki magnes o grubości jednego atomu. W przeciwieństwie do poprzednich konstrukcji tego typu działa on w temperaturze pokojowej. Naukowcy uważają, że może on znaleźć zastosowanie w informatyce i elektronice. Ich nowy magnes otwiera drzwi do kompaktowych urządzeń pamięci spintronicznej o dużej gęstości i potencjalnie do nowych narzędzi do badania fizyki kwantowej.

Magnes o grubości atomu

Magnes o grubości atomu

Naukowcy wierzą, że ultracienki magnes może doprowadzić do wielkiego postępu w urządzeniach pamięci nowej generacji, informatyce, spintronice i fizyce kwantowej. Starszy autor badań Jie Yao podkreśla, że zespół jako pierwszy stworzył magnes 2D funkcjonalny w temperaturze pokojowej, który jest chemicznie stabilny w warunkach otoczenia. Co więcej, odkryto dzięki temu nowy sposób produkcji materiałów magnetycznych.

Zobacz też: Inpost wspiera Czystą Polskę – firma będzie wspierała wolontariuszy

Magnesy stosowane w urządzeniach pamięciowych obecnej generacji są zazwyczaj wykonane z cienkich warstw magnetycznych. Jednakże materiały te są nadal trójwymiarowe na poziomie atomowym, mierząc setki lub tysiące atomów grubości. Naukowcy od lat poszukiwali sposobów na stworzenie cieńszych i mniejszych magnesów 2D, które umożliwiałyby przechowywanie danych z większą gęstością. Obecne magnesy 2D wymagają bardzo niskich temperatur do działania, co stanowi wyzwanie dla informatyki, ponieważ centra danych muszą działać w temperaturze pokojowej. To jednak wreszcie się udało. Jego powstanie również jest bardzo ciekawe. Otóż materiał został wypieczony w konwencjonalnym piecu laboratoryjnym, aby przekształcić mieszaninę w pojedynczą warstwę atomową tlenku cynku zmieszanego z atomami kobaltu umieszczonymi pomiędzy warstwami grafenu. Następnie grafen został wypalony, pozostawiając tylko pojedynczą warstwę atomową tlenku cynku z domieszką kobaltu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy