Wirusy uwięzione w lodzie

Starożytne wirusy odkryte w rdzeniu lodowym z Tybetu – bo co może pójść nie tak?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Ohio State pracujący na płaskowyżu tybetańskim w Chinach dokonali ciekawego odkrycia w dwóch próbkach rdzenia lodowego, które zespół otrzymał. Odkryli oni bowiem wirusy sprzed 15 tysięcy lat, których nigdy wcześniej nie widziano. Udało im się przetrwać właśnie dlatego, że zostały one zamrożone. Brzmi to trochę jak pierwsze sceny filmu o globalnej pandemii. A przecież jedną już mamy i kolejna nie jest nam potrzebna.

Wirusy uwięzione w lodzie

Wirusy uwięzione w lodzie

Niedawno opublikowano wyniki badań, które wymagały od zespołu stworzenia nowej, ultra czystej metody analizy mikrobów i wirusów w lodzie bez jego zanieczyszczania. Lodowce tworzyły się stopniowo, a wraz z pyłem i gazami w lodzie osadzały się znaczne ilości wirusów. Lodowce w Chinach nie są dobrze zbadane, a naukowcy mówią, że ich celem było wykorzystanie informacji z ich badań do odzwierciedlenia przeszłych środowisk. Rdzenie lodowe zostały zebrane w 2015 roku z czapy lodowej Guliya w zachodnich Chinach. Zostały one zebrane na dużych wysokościach. Zawierają one lód gromadzący się rok po roku, zatrzymując to, co unosiło się w atmosferze wokół nich, gdy zamarzały. Naukowcy zauważają, że warstwy te tworzą swego rodzaju oś czasu, która może być wykorzystana do lepszego zrozumienia zmian klimatycznych, mikrobów, wirusów i gazów na przestrzeni dziejów.

Zobacz też: Biden oskarża Chiny za ostatnie cyberataki – wygląda to jednak bardziej na ruch w stylu Trumpa

Wiek rdzeni lodowych uzyskanych przez zespół określono na prawie 15 tysięcy lat przy użyciu kombinacji tradycyjnych i nowych technik datowania. W lodzie znaleziono kod genetyczny 33 wirusów, z których cztery zostały wcześniej zidentyfikowane, a 28 jest nowych. Współautor badania Matthew Sullivan powiedział, że wirusy mogły przetrwać w ekstremalnych warunkach i mają sygnatury genów, które pomagają w infekowaniu komórek w zimnym środowisku. Naukowcy biorący udział w projekcie wierzą, że ich technika opracowana w celu odkażenia rdzeni i badania mikrobów i wirusów w lodzie może pomóc w badaniu sekwencji genetycznych w innych ekstremalnych środowiskach lodowych, takich jak Księżyc, Mars lub inne miejsca na Ziemi. Uważają oni, że wirusy prawdopodobnie pochodzą z gleby lub roślin, a nie od zwierząt czy ludzi.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy