UOKiK Karcher

Urządzenia Kärcher miały zawyżane ceny? UOKiK właśnie to sprawdza

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Prezes UOKiK wszczął postępowanie mające wyjaśnić, czy ceny urządzeń Kärcher są zawyżane. Pracownicy urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibie spółki w Krakowie, podczas czynności była też obecna policja. Jeśli podejrzenia UOKiK-u się potwierdzą, zostanie wszczęte postępowanie antymonopolowe, które może się zakończyć nałożeniem bardzo wysokich kar.

Ceny urządzeń Kärcher — UOKiK prowadzi postępowanie

Kärcher UOKiK

Kärcher to firma produkująca urządzenia i systemy czyszczące, słynie szczególnie ze swoich myjek ciśnieniowych. Na asortyment spółki składa się sprzęt dla odbiorców indywidualnych (w żółtej kolorystyce) oraz linia profesjonalna (te urządzenia są utrzymane w kolorze szarym). UOKiK posiada informacje, według których Kärcher narzuca swoim dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń w internecie. Sprzedawcy, którzy nie chcieli uczestniczyć w tym procederze, mogli być karani odbieraniem rabatów lub nawet wypowiadaniem umów współpracy.

Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i  przeprowadzeniu przeszukania, które uzyskało wcześniejszą zgodę sądu i wsparcie Policji. Zebraliśmy  ponad 2 tys. maili i ponad 200 dokumentów mogących wskazywać na istnienie niedozwolonego porozumienia – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Sklep Xiaomi do Was napisał? Tak kiepskiego oszustwa nie było od dawna

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie, a nie przeciwko danemu przedsiębiorcy. Jeśli jednak podejrzenia urzędu okażą się słuszne, to Tomasz Chróstny rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może skutkować karą finansową w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy. Na menadżerów odpowiedzialnych za zawarcie zmowy można z kolei nałożyć karę w wysokości do 2 mln zł.

źródło: UOKiK

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy