Most z drukarki 3D

Przyszłość jest dziś! Pierwszy most z drukarki 3D stanął w europejskiej stolicy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Po czterech latach pracy w Amsterdamie zaprezentowano pierwszą na świecie tak dużą konstrukcję stalową wydrukowaną w 3D. Nowa, wydrukowana w 3D stalowa kładka została stworzona z pomocą Imperial College London i została umieszczona w centrum Amsterdamu w miejscu nazwanym żywym laboratorium. Most został po raz pierwszy odsłonięty w tym miesiącu przez Królową Niderlandów. Most posiada sieć czujników zainstalowanych wewnątrz, które pozwolą naukowcom z Imperial College London mierzyć, monitorować i analizować jego działanie w czasie.

Most z drukarki 3D

Most z drukarki 3D

Obiekt ma 12 metrów długości i będzie obsługiwał ruch pieszy. Dane zebrane za pomocą czujników pozwalają inżynierom i naukowcom mierzyć jego stan w czasie rzeczywistym i monitorować, jak zmienia się on w ciągu eksploatacji. Czujniki pomogą również naukowcom zrozumieć, w jaki sposób społeczeństwo wchodzi w interakcję z wydrukowaną strukturą 3D. Co więcej, dane te trafią także do cyfrowego odpowiednika mostu umieszczonego w symulacji komputerowej. Dzięki temu będzie można nie tylko lepiej obserwować zmiany w fizycznym obiekcie, ale z czasem także testować działania dla niego niewskazane na jego cyfrowej kopii. Celem jest wykorzystanie danych do udzielenia odpowiedzi na długoterminowe pytania behawioralne dotyczące stali drukowanej w 3D oraz wykorzystanie danych w warunkach rzeczywistych dla przyszłych podobnych projektów budowlanych.

Zobacz też: Ford ma perfumy o zapachu benzyny dla posiadaczy elektrycznego Mustanga

Powstanie tego mostu było niezwykle długim i pracochłonnym procesem. I nie chodzi tu o sam wydruk. Imperial College przeprowadziło badania i walidację metod leżących u podstaw projektu. Obejmuje to testowanie sił niszczących na drukowanych elementach, zaawansowane symulacje komputerowe cyfrowych bliźniaków, nieniszczące testy kładki w świecie rzeczywistym oraz opracowanie zaawansowanej sieci czujników do monitorowania mostu przez cały okres jego eksploatacji. W ramach projektu po raz pierwszy wykonano drukowaną w 3D metalową konstrukcję, która jest wystarczająco duża i wystarczająco mocna, aby obsłużyć ruch pieszy. Naukowcy nie mogą się teraz doczekać kontynuacji prac nad projektem, gdy przechodzi on od etapu budowy do badania jego długoterminowego zachowania.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy