ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sieć 5G pomiar natężenia pola elektromagnetycznego

Obawiasz się 5G? Zaraz sprawdzisz poziom natężenia pola elektromagnetycznego za darmo

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Jutro ma odbyć się konferencja Instytutu Łączności, który ma uruchomić platformę SI2PEM. To System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne. Ma to pozwolić na samodzielne sprawdzenie tego, jak wygląda poziom natężenia pola elektromagnetycznego w naszej okolicy i to z dokładnością do kilku metrów.

SI2PEM pozwoli sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego

Na razie niewiele wiadomo o tym, jak dokładnie będzie wyglądała platforma SI2PEM. Jutro o godzinie 12.30 zaplanowano specjalną konferencję, na której mają być przekazane nowe szczegóły na temat SI2PEM, a całość wydarzenia będzie można obejrzeć on-line. Nowa usługa przeznaczona będzie dla wszystkich tych, których interesuje poziom natężenia pola elektromagnetycznego w jego okolicy. Wyniki pomiarów PEM mają być dostępne dla całego kraju, a ich dokładność ma być bardzo duża (do kilku metrów).

W ramach projektu powstanie system informatyczny SI2PEM, który będzie gromadził dostępne wyniki pomiarów PEM w środowisku wraz z informacjami na temat lokalizacji, parametrów oraz układów antenowych urządzeń nadawczych, działających na częstotliwościach radiowych w cywilnych pasmach licencjonowanych (w tym stacji bazowych telefonii komórkowej). System SI2PEM, na podstawie zgromadzonych informacji dotyczących systemów nadawczych, opracowanych modeli matematycznych oraz pomiarów PEM wykonanych w środowisku, będzie dokonywał symulacji rozkładów wartości natężenia pola elektromagnetycznego o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju. Dzięki temu będzie możliwe oszacowanie natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce z dokładnością do pojedynczych metrów. System SI2PEM będzie też umożliwiał zasymulowanie dodania do istniejącej sieci nowych nadajników, o określonych parametrach oraz obliczenie ich wpływu na wypadkowe natężenie PEM w środowisku. Dane zgromadzone w systemie będą udostępniane w różnych formach, zakresie i stopniu szczegółowości, stosownie do grupy odbiorców, a także w różnych formatach, w tym prezentowane na mapach cyfrowych.

Instytut Łączności – Polski Instytut Badawczy

Zobacz też: Jak sprawdza się nowy smartwatch od Huawei? Nasza recenzja Huawei Watch 3!

Jak będzie działać SI2PEM?

Sieć 5G
Fot. Pixabay

Platforma SI2PEM miała zadebiutować w zeszłym roku, ale pracę nad jej startem się opóźniły. Jednym z powodów, dla których w ogóle powstała, jest… strach przed siecią 5G. Oczywiście to niejedyny powód, dla którego rozpoczęto prace nad tego typu platformą. Ta miała służyć głównie operatorom, którzy przygotowują się do wdrożenia standardu. Jednak ten wywołał wiele kontrowersji, które trudno było zignorować. Wiele mówiło się o tym, że sieć 5G może negatywnie oddziaływać na ludzki organizm. Jednym z argumentów mających za tym przemawiać, było właśnie natężenie pola elektromagnetycznego. Teraz takie wyniki będzie można sprawdzać samodzielnie. Wartości, które znajdą się w SI2PEM mają pochodzić z akredytowanych laboratoriów, więc mówimy tutaj o projekcie wartym uwagi.

System SI2PEM swym działaniem obejmie teren całego kraju. Infrastruktura sprzętowa systemu, składająca się z trzech zasadniczych komponentów: platformy wirtualizacyjnej (działającej na zasadzie chmury prywatnej i służącej do zapewnienia działania zasadniczej części systemu), istniejącej Platformy Informatycznej systemu Badań i diagnozowania właściwości Usług Komunikacji elektronicznej (PIBUK) oraz platformy obliczeń symulacyjnych (opartej o stacje robocze wyposażone w karty GPU do obliczeń numerycznych dużej skali), zlokalizowana będzie w Instytucie Łączności – Państwowym Instytucie Badawczym.

Instytut Łączności – Polski Instytut Badawczy

Platforma, kiedy już zadebiutuje, będzie przedstawiała mapę Polski. Na tej będzie można wybrać interesujący nas punkt, a następnie sprawdzić na nim poziom natężenia pola elektromagnetycznego. Do tego ma pojawić się także możliwość generowania raportów. Więcej informacji na temat platformy SI2PEM powinniśmy poznać już jutro. Zobaczymy, czy jej wprowadzenie sprawi, że o szkodliwości sieci 5G znowu zrobi się głośno. Zapewne nie zostanie to pominięte przez przeciwników nowego standardu.

Źródło: Twitter / Instytut Łączności – Polski Instytut Badawczy

Sprawdź najnowsze wpisy