uszkodzony radioteleskop

32-metrowy radioteleskop koło Torunia uszkodzony — wszystko przez… burzę

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Wyładowania atmosferyczne sprawiły, że radioteleskop Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od kilku dni jest uszkodzony. 32-metrowa konstrukcja znajduje się w Piwnicach koło Torunia. Nie wiadomo jeszcze, który element urządzenia uległ awarii.

Uszkodzony radioteleskop obserwatorium UMK

W poniedziałek przez Toruń i jego okolice przeszła burza połączona z ulewą i wichurą. Jednym ze skutków wyładowań atmosferycznych było uszkodzenie radioteleskopu RT-4 należącego do obserwatorium astronomicznego UMK. Uszkodzone zostały urządzenia kontrolujące położenie radioteleskopu — powiedziała PAP dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK. Pracownicy techniczni próbują ustalić, który dokładnie moduł konstrukcji ma awarię.

Podczas nawałnicy woda zalała piwnice obserwatorium, ale znajdującemu się tam sprzętowi nic się nie stało. Pracownicy zdążyli go w porę wynieść. Problemem pozostają szkody budowlane.

Czytaj także: Czy tanie, wodoodporne etui na smartfona naprawdę działa? Sprawdziliśmy to

32-metrowy radioteleskop RT-4 to najważniejsze urządzenie badawcze Instytutu Astronomii UMK. W ubiegłym roku przeszło gruntowną renowację. Jest jedynym tego rodzaju sprzętem w Europie Środkowo-Wschodniej. Stanowi część europejskiej sieci VLBI. Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) jest jedną z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalającą na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Korzystanie z tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie. Póki co nie wiadomo, kiedy RT-4 ponownie będzie działać.

źródło: Nauka w Polsce, UMK zdjęcie główne: UMK

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy