ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
najmniej bezpieczny komunikator

WhatsApp, Telegram czy Viber — który komunikator jest najmniej bezpieczny?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zastanawialiście się kiedyś, który internetowy komunikator jest najmniej bezpieczny? Firma Kaspersky znana z oprogramowania antywirusowego postanowiła sprawdzić, za pośrednictwem której z popularnych aplikacji wysłano najwięcej szkodliwych linków. W tym tygodniu poznaliśmy wyniki przeprowadzonej analizy.

Najmniej bezpieczny komunikator — oto zwycięzca niechlubnego rankingu

Firma Kaspersky przeanalizowała okres od grudnia 2020 do maja 2021 w kontekście phishingu. Największa część wykrytych szkodliwych linków została wysłana za pośrednictwem WhatsApp’a. Było to aż 89,6% wszystkich tego typu treści. Kolejne miejsca na podium przypadły Telegramowi (5,6%) oraz Viberowi (4,7%). Większych powodów do obaw nie mają użytkownicy komunikatora Hangouts — odsetek szkodliwych linków wysłanych za jego pośrednictwem wyniósł mniej niż 1%. Trzeba jednak pamiętać, że na takie, a nie inne wyniki ma wpływ m.in. popularność poszczególnych komunikatorów, a WhatsApp ma już ponad dwa miliardy użytkowników. Dla porównania, drugi w rankingu Telegram miał na początku tego roku 500 milionów użytkowników.

Czytaj także: Phishing – co to jest? Informacje, przykłady. Jak się przed nim bronić?

Komunikatory internetowe wyprzedziły portale społecznościowe i są dziś głównym narzędziem komunikacji. Niestety, brak ostrożności podczas korzystania z nich może się źle skończyć. Kaspersky od grudnia 2020 do maja 2021 wykrył 91 242 przypadki, w których za pośrednictwem komunikatorów wysłano szkodliwe linki. Firma radzi uważać na literówki w linkach i szkodliwe łańcuszki, a także zaleca rozważne korzystanie z załączników do wiadomości.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy