Firefox: logowanie przez Facebooka w Trybie Incognito

Logowanie przez Facebooka w Trybie Incognito? Dzięki Firefoxowi to możliwe!

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Najbardziej podstawowym rodzajem ochrony przed śledzeniem, jaki oferują przeglądarki internetowe, jest tryb przeglądania prywatnego, a.k.a. Tryb Incognito, który często blokuje strony trzecie, a nawet samą przeglądarkę, przed śledzeniem Twojego ruchu w Internecie. Ten podstawowy środek prywatności nie jest idealny, a także powoduje, że niektóre funkcje nie działają poprawnie. Niestety, jedną z nich jest możliwość zalogowania się do witryn i usług przy użyciu konta Facebook, problem, który Firefox 90 dzięki funkcji SmartBlock 2.0 jest w stanie naprawić.

Firefox: logowanie przez Facebooka w Trybie Incognito

Firefox: logowanie przez Facebooka w Trybie Incognito

Podobnie jak Google, Facebook oferuje funkcję pojedynczego logowania lub SSO, która eliminuje potrzebę tworzenia i zarządzania nowymi kontami w każdej witrynie lub serwisie. Ta funkcjonalność często używa skryptów i ciasteczek, czyli tych samych rzeczy, które blokuje tryb przeglądania prywatnego Firefoxa. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że Facebook znajduje się na liście znanych trackerów Disconnect, których Firefox używa do określenia, które skrypty witryn powinien zablokować.

Zobacz też: Plush wprowadza nowe plany abonamentowe — co z cenami i 5G?

Niestety, to prowadzi do problemów w przypadku niektórych stron, które wykorzystują Facebooka do logowania się do ich usługi. W przypadku portali, których nie da się przeglądać bez logowania, oznacza to brak możliwości korzystania z nich. Innymi słowy, użytkownicy Firefoksa musieli wybierać między ochroną swojej prywatności a korzystaniem z tych witryn. SmartBlock 2.0 usuwa teraz to ograniczenie, nie naruszając prywatności użytkownika. Tryb przeglądania prywatnego nadal blokuje wszystkie skrypty Facebooka. Jednak gdy Firefox wykryje logowanie na Facebooku, odblokowuje tylko skrypt logowania przez portal, dzięki czemu można normalnie kontynuować przeglądanie.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy