Fotografia 5D

Spektralno-wolumetryczna ultraszybka fotografia przechwytuje informacje w 5D

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy wykorzystali bogate w informacje obrazowanie optyczne do dostarczenia wielowymiarowych informacji umożliwiających obserwację i analizę wykrytego celu za pomocą spektralno-wolumetrycznej skompresowanej ultraszybkiej fotografii. Specjalna fotografia może jednocześnie uchwycić informacje określane przez nich jako 5D w pojedynczej migawce. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku 5D nie odnosi się do pięciu wymiarów przestrzennych.

Fotografia 5D

Fotografia 5D

Technika ta może uchwycić wysoce dynamiczne sceny na pikosekundowych i femtosekundowych skalach czasowych. Naukowcy zauważają, że ultraszybkie wielowymiarowe obrazowanie optyczne ma zastosowanie do wykrywania niezwykle szybkich zjawisk w fizyce, chemii i biologii. Kompresyjna ultraszybka fotografia (CUP) jest przedmiotem badań ze względu na wysoką rozdzielczość czasową, dużą przepustowość danych i akwizycję pojedynczych zdjęć. Technika ta została wykorzystana do badania różnych ultraszybkich zjawisk, w tym wychwytywania fotonów, obserwacji optycznego stożka Macha i wykrywania optycznej dynamiki chaotycznej.

Zobacz też: Grałem w Wiedźmin: Pogromca Potworów – pierwsze wrażenia

W wielu zastosowaniach w badaniu zjawisk ultraszybkich przestrzenny rozkład objętościowy i skład spektralny sceny dynamicznej są krytyczne dla obserwacji procesów dynamicznych i badania ich potencjalnych mechanizmów. Niedawno badacze zademonstrowali spektralny objętościowy system CUP zdolny do uchwycenia informacji 5D w pojedynczym pomiarze migawkowym. System łączy w sobie spektroskopię czasową CUP i hiperspektralną CUP. Time-of-flight CUP pozyskuje przestrzenną informację 3D, podczas gdy hiperspektralny CUP rejestruje przestrzenno-czasowo-spektralną informację 4D. Pełna informacja 5D jest pozyskiwana poprzez sprzężenie danych Time-of-Flight CUP i hiperspektralnych CUP zgodnie z zależnością czasową.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy