Energia z potu

Oto nakładka na palec, która zamienia spoconego człowieka w żywą baterię

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jednym z największych wyzwań w przypadku małych urządzeń noszonych jest umieszczenie wewnątrz wystarczająco dużej baterii, aby zasilać je w sposób niezawodny, a jednocześnie nie czynić ich zbyt nieporęcznymi i ciężkimi dla wygody użytkowania. Naukowcy z UC San Diego opracowali nowe urządzenie do noszenia, które zamienia dotyk palca w źródło energii dla małych urządzeń elektronicznych i czujników. Cienki i elastyczny pasek może być noszony na opuszku palca i może generować niewielkie ilości energii elektrycznej, gdy palec użytkownika poci się lub naciska na niego. Brzmi to o wiele lepiej, niż opisywany jakiś czas temu generator cieplny.

Energia z potu

Jednym z najlepszych aspektów urządzenia jest to, że może ono generować energię nawet wtedy, gdy użytkownik śpi lub siedzi nieruchomo. Naukowcy wierzą, że ich odkrycie jest przełomowe w dziedzinie urządzeń do noszenia, ponieważ mogą wykorzystać energię z ludzkiego potu, nawet jeśli dana osoba się nie porusza. Naukowiec Lu Yin twierdzi, że w przeciwieństwie do innych urządzeń ubieralnych zasilanych potem, to, które opracowali, nie wymaga żadnych ćwiczeń, ani fizycznego wkładu ze strony użytkownika.

Zobacz też: W Android Auto 6.7 pojawią się gry, ale raczej nikomu się nie przysłużą

Urządzenie może generować dodatkową energię z lekkich naciśnięć palców, gdzie takie czynności jak obsługa komputera, pisanie SMS-ów, gra na pianinie czy stukanie stają się źródłami energii. Twórcy uważają, że urządzenie może być wykorzystywane w każdej codziennej czynności związanej z dotykiem, dzięki czemu rzeczy, które użytkownicy zwykle wykonują, mogą zasilać urządzenia ubieralne. Większość energii pochodzi z potu produkowanego przez opuszki palców, które pocą się nieustannie.

Dlaczego spocone palce?

Opuszki palców są jednym z najbardziej pocących się miejsc na całym ciele, a każdy z nich posiada ponad tysiąc gruczołów potowych, które produkują od 100 do 1000 razy więcej potu niż inne części ciała. Powodem, dla którego ludzie czują się bardziej spoceni od innych części ciała, jest fakt, że miejsca te nie są dobrze wentylowane. Opuszki palców są zawsze wystawione na działanie powietrza, co pozwala na odparowanie potu w miarę jego wydostawania się na zewnątrz.

Zobacz też: Zobacz, jak często twój smartfon Xiaomi będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń

Jak to działa?

Cienki, elastyczny pasek owija się wokół opuszki palca jak bandaż, tyle że z elektrodami z pianki węglowej.  nich znajdują się enzymy, które wyzwalają reakcje chemiczne pomiędzy cząsteczkami mleczanu i tlenu w pocie w celu wytworzenia energii elektrycznej. Pod elektrodami znajduje się chip wykonany z materiału piezoelektrycznego, który po naciśnięciu generuje dodatkową energię elektryczną. Z 10 godzin snu, urządzenie może zebrać dość energii do zasilania zegarka elektronicznego przez 24 godziny.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy