Klimat a rozwój człowieka

Kryzys klimatyczny sprawił, że jako gatunek jesteśmy tym, czym jesteśmy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Tybindze opublikowali nowe badania, w których przyglądają się zmieniającemu się klimatowi i temu, jak wpłynął on na rozmiar ciała Homo sapiens i naszych starożytnych przodków. Naukowcy zebrali pomiary wielkości mózgu i ciała ponad 300 skamieniałości z rodzaju Homo, które zostały odkryte na całym świecie. Łącząc dane na temat wielkości ciała i mózgu starożytnych ludzi wraz z rekonstrukcją klimatów regionalnych na świecie w ciągu ostatnich milionów lat, naukowcy twierdzą, że udało im się wskazać konkretne klimaty doświadczane przez każdą skamielinę, gdy żyła.

Klimat a rozwój człowieka

Klimat a rozwój człowieka

Badanie wykazało, że średni rozmiar ciała człowieka zmieniał się znacząco w ciągu ostatnich milionów lat. W zimniejszych regionach ciała ludzi były bardziej krępe. Dzięki temu działały jako bufor przed zimniejszymi temperaturami. Mniej ciepła byłoby tracone z większego ciała w stosunku do jego powierzchni. Z kolei w regionach gorących istotna była powierzchnia odprowadzania ciepła. Gatunek Homo sapiens pojawił się około 300 tysięcy lat temu, ale rodzaj Homo istniał znacznie dłużej i obejmował neandertalczyków oraz inne wymarłe gatunki spokrewnione z ludźmi współczesnymi, w tym Homo habilis i Homo erectus, które są uznawane za naszych przodków.

Zobacz też: Arcymistrz szachowy rozpoczął współpracę z Lenovo — jaki sprzęt wybrał?

Jedną z cech definiujących ewolucję rodzaju Homo jest tendencja do zwiększania rozmiarów ciała i mózgu w porównaniu z poprzednimi gatunkami. Naukowcy wskazują na Homo habilis: porównaniu do tego starożytnego krewnego, współcześni ludzie są o 50 procent ciężsi, a nasze mózgi są trzy razy większe. Dokładnie to, co napędzało te zmiany, jest przedmiotem debaty w kręgach naukowych. Nowe badanie wskazuje, że klimat, a w szczególności temperatura, był głównym motorem zmian w wielkości ciała w ciągu ostatnich milionów lat.

Zobacz też: Cmentarz już blisko – Google Hangouts zacznie nam o tym przypominać

Naukowcy zauważają, że tak jest do dziś, a ludzie żyjący w zimniejszym klimacie mają tendencję do bycia bardziej krępymi. Naukowcy szukali czynników środowiskowych, które wpływają na wielkość mózgu i rodzaj Homo, ale stwierdzili, że korelacje klimatyczne są generalnie słabe, a większe są żywieniowe. Otóż rozmiar mózgu był większy, gdy rodzaj ten żył w siedliskach z mniejszą ilością roślinności, takich jak otwarte stepy na łąkach i bardziej stabilne ekologicznie obszary. Badanie przyjrzało się danym archeologicznym, których wyniki sugerują, że ludzie, którzy żyli w tych siedliskach, polowali na duże zwierzęta jako pożywienie, co było skomplikowanym zadaniem wymagającym ewolucji większych mózgów.

Wnioski

Badanie wykazało, że choć klimat ma wpływ na wielkość ciała, to inne czynniki środowiskowe są ważniejsze dla rozwoju większych mózgów niż klimat. Głównymi wskaźnikami wzrostu mózgu, według badań, są dodatkowe wyzwania poznawcze związane ze złożonym życiem społecznym, bardziej zróżnicowaną dietą i bardziej wyrafinowaną technologią. Z drugiej strony to właśnie klimat jest poślednią przyczyną tak, a nie inaczej funkcjonującego środowiska. I to jego zmiany wymusiły na nas zmianę trybu życia na bardziej angażujący intelektualnie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy