Każdy dzień w kalendarzu oznacza mniej lub bardziej znane święta i okazje. 15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Trudno sobie wyobrazić, by większość z nas miała możliwość rozstać się ze swoim smartfonem na całą dobę, ale w tym dniu nie chodzi tylko o to.

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego okazją do refleksji

Telefony już od dłuższego czasu nie są jedynie urządzeniami służącymi do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości. Współcześnie za sprawą oferowanych możliwości bardziej przypominają niewielkie komputery, które nosimy w kieszeni. Używamy ich do komunikacji, ale również do nauki, pracy czy rozrywki. Czasem potrafią nam one zastąpić dyktafon czy aparat.

Nawet jeśli nie czujemy potrzeby lub nie mamy możliwości wyłączenia swoich smartfonów na całą dobę, 15 lipca to dobry dzień na zastanowienie się, w jaki sposób korzystamy z telefonu. Szczególnie jeśli mamy problem z FOMO i odczuwamy nieustanną potrzebę kontaktowania się z innymi i sprawdzania, co robią. Jak wtedy postąpić? Najlepiej zacząć od małych kroków. To może być powstrzymywanie się przed zerkaniem na ekran podczas spotkań z rodziną i znajomymi, wyłączenie powiadomień – żeby nieustannie nas nie rozpraszały, albo – odkładanie telefonu przynajmniej godzinę przed snem — mówi Marta Witkowska z Akademii NASK.

Czytaj także: NASA sprawdziła wszystko, co się da w teleskopie Hubble`a – oto co będzie dalej

Nie ma sensu demonizować współczesnej technologii ani oszukiwać się, że będziemy całkowicie normalnie funkcjonować bez telefonów komórkowych. Warto natomiast starać się stawiać granice między światem online i offline.

żródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.