Funkcje iPadOS 16

Instalacja Windowsa na iPadzie stała się dziecinnie prosta – nie jest to jednak wersja, której ktoś zechce użyć

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

I to nie tak, że Windows na iPadzie działa źle, bo jest wręcz przeciwnie. Problemem jest jednak to, że mowa tu o raczej dość leciwej wersji systemu. A raczej nakładki na DOS-a, bo tak naprawdę trudno tu mówić o pełnoprawnym systemie operacyjnym. Chodzi tu bowiem o Windowsa 3.1, czyli jedną z pierwszych wersji próby przejścia Microsoftu w środowisko graficzne.

Windows 3.1 na iPadzie

Windows 3.1 na iPadzie

Wszystko to dzięki emulatorowi DOS-a, czyli iDOS 2. Ten pozwala zainstalować Windows 3.1 na tablecie Apple i poczuć nostalgię w dłoni. Wymaga to co prawda nieco grzebania w plikach, jednak jest w zasięgu każdego, kto wykaże się odrobiną cierpliwości i samozaparcia. Wszystko przez to, że za pomocą emulatora DOS-a należy zainstalować na tablecie cały system operacyjny i to tak, jak robiło się to kilkadziesiąt lat temu. No może poza żonglowaniem dyskietkami w trakcie. Jednak kiedy już to się uda, to za pomocą sparowanej z tabletem myszki i klawiatury można korzystać z urządzenia jak ze sprzętu retro. Możliwa jest także instalacja gier z epoki, które bez problemu działają.

Zobacz też: Windows 11 nie przypadł Ci do gustu? Microsoft daje nam czas, żeby z niego zrezygnować

Warto tu podkreślić, że za aplikację iDOS 2 należy zapłacić równowartość 4,99 USD. Warto także być uczciwym i posiadać licencję na Windowsa 3.1. Cały proces instalacji został natomiast podany na stronie autora tego projektu. Wymaga to jednak przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego. Dlaczego jednak ktoś miałby to robić? Rzecz jasna dla zabawy. Windows 3.1 nie jest systemem, z którego ktokolwiek by dobrowolnie korzystał na współczesnym sprzęcie komputerowym. 

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy