OpenPOWER Libre-SOC

To pierwszy taki procesor od kilkudziesięciu lat — układ w architekturze OpenPOWER wyszedł na świat

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Projekt Libre-SOC, zespół inżynierów i kreatywnych osób, których celem jest stworzenie w pełni otwartego System-on-Chip, pochwalił się właśnie swoim układem w architekturze OpenPOWER. Procesor Libre-SOC, produkowany obecnie na węźle 180 nm firmy TSMC, jest pod wieloma względami ogromnym osiągnięciem, mimo że sam proces produkcyjny nawet w porównaniu do jednostek Intela wygląda wręcz tragicznie. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi.

OpenPOWER Libre-SOC

OpenPOWER Libre-SOC

Oparty na architekturze OpenPOWER (ISA) firmy IBM, układ Libre-SOC jest monumentalnym osiągnięciem dla sprzętu open-source. Jest to również pierwszy niezależny układ OpenPOWER wyprodukowany poza IBM od ponad 12 lat. Każdy element, od plików projektowych sprzętu, dokumentacji, list dyskusyjnych po oprogramowanie, jest udostępniany na zasadach open-source i zaprojektowany zgodnie z duchem tej idei. Tym samym to nie tylko procesor, ale raczej rozwój kompletnego rozwiązania. Układowi Libre-SOC towarzyszy opracowany na zamówienie zestaw do przetwarzania 3D, który łączy w sobie GPU (Graphics Processing Unit) i VPU (Video Processing Unit). Dzięki temu układ może przetwarzać większość nowoczesnych kodeków wideo i posiada wsparcie dla Vulkan API.

Zobacz też: Oferty specjalne na Steamie. Wysyp kapitalnych gier na PC w śmiesznie niskich cenach!

SoC ma w sobie zintegrowane wszystko, co potrzebne do zasilania małego systemu wbudowanego i wyposaży go w sprzęt i oprogramowanie open-source, współpracujące bezproblemowo z niestandardowymi sterownikami open-source. Tym samym możliwe będzie zbudowanie PC opartego o tę jednostkę. Rzecz jasna tylko w oparciu o kompatybilną płytę główną. Oczywiście pozostaje pytanie, czy w dzisiejszych czasach OpenPOWER ma jakiś większy sens w starciu z RISC-V? Z drugiej strony nawet tutaj konkurencja może okazać się istnym motorem napędowym dla obydwu tych rozwiązań.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy