Nie działa BLIK

Zbliżeniowy BLIK tuż za rogiem – nowy sposób płatności trafi do tych banków

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Już niedługo rusza BLIK zbliżeniowy, czyli coś, o czym mówiło się od dawna. Polski Standard Płatności poinformował właśnie, że płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem BLIK pojawią się w kilku bankach. Niestety, ale dokładnego terminu wdrożenia usługi jeszcze nie podano do wiadomości. Jednak można przypuszczać, że mówimy tutaj o tygodniach, a nie miesiącach.

BLIK zbliżeniowy – jakie banki go obsłużą?

Blik zbliżeniowy banki

Lista banków, gdzie pojawi się BLIK zbliżeniowy nie robi może ogromnego wrażenia, ale to dopiero początek wdrażania formatu. Funkcja takich płatności będzie bowiem dostępna dla wszystkich instytucji bankowych, które mają możliwość korzystania z BLIK-a w naszym kraju. W pierwszej kolejności BLIK zbliżeniowy zawita do następujących banków.

  • Alior Bank
  • ING Bank
  • Bank Millennium
  • mBank
  • PKO Bank Polski
  • Santander Bank Polska

Zobacz też: Google Lens z nową funkcją, która ułatwi poszukiwania.

Płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem BLIK-a będą możliwe także poza granicami Polski, a wystarczy, by na terminalu było logo firmy MasterCard. BLIK zbliżeniowy dostępny będzie na urządzeniach z Androidem, a o iOS na ten moment jeszcze nic nie wiadomo. Oczywiście potrzebny będzie smartfon z NFC i wymagana będzie blokada ekranu (zabezpieczenia biometryczne, hasło lub kod). Co istotne, nie będzie wymagane połączenie z Internetem ani przebywanie w zasięgu sieci komórkowej. By zapłacić zbliżeniowo z wykorzystaniem BLIK-a, trzeba będzie aktywować funkcję w aplikacji banku, a przy procesie płacenia odblokować urządzenie.

Jesteśmy gotowi do realizowania płatności zbliżeniowych. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie. Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo. Nasi użytkownicy zapłacą zbliżeniowo na całym świecie. Jesteśmy naprawdę podekscytowani efektem pracy wielu podmiotów, które wspólnie tworzą właśnie przełomowe rozwiązanie na rynku płatności. Dajemy użytkownikom BLIKA najlepsze możliwe rozwiązanie do płatności zbliżeniowych telefonem. Wierzymy, że na zawsze zmieni ono sposób płacenia w terminalach płatniczych oraz przyspieszy i upowszechni wykorzystywanie do tego urządzenia mobilnego.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA

Źródło: Polski Standard Płatności

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy