MIT zbada antymaterię dzięki neutronom

Odkrycie MIT może wyjaśnić największą tajemnicę antymaterii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Fizycy z MIT i innych instytucji w kraju z powodzeniem zmierzyli, jak niewielki wpływ ma neutron na radioaktywną cząsteczkę. Naukowcy twierdzą, że można sobie wyobrazić cząsteczkę kurzu w chmurze burzowej, aby zrozumieć, jak mały jest neutron w porównaniu z rozmiarem cząsteczki, w której się znajduje. Aby zmierzyć wpływ neutronu na radioaktywną cząsteczkę, zespół opracował nową technikę, która umożliwia produkcję i badanie krótko żyjących cząsteczek radioaktywnych o liczbie neutronów, którą można precyzyjnie kontrolować.

MIT zbada antymaterię dzięki neutronom

MIT zbada antymaterię dzięki neutronom

Zespół wybrał kilka izotopów tej samej cząsteczki, z których każdy miał jeden dodatkowy neutron w porównaniu z innym. Energia każdej cząsteczki została zmierzona, a zespół był w stanie wykryć bardzo małe i prawie niezauważalne zmiany w wielkości jądra spowodowane działaniem pojedynczego neutronu. Zespół twierdzi, że możliwość zaobserwowania tak małych efektów jądrowych sugeruje, że mają szansę na poszukiwanie w radioaktywnych cząsteczkach jeszcze bardziej subtelnych efektów spowodowanych na przykład przez ciemną materię. Technika ta może również pozwolić na badanie efektów nowych źródeł naruszeń symetrii związanych z niektórymi tajemnicami współczesnego wszechświata. Badacz Ronald Fernando Garcia Ruiz, asystent profesora fizyki na MIT, mówi, że jeśli prawa fizyki są tak symetryczne, jak się uważa, to Wielki Wybuch powinien był stworzyć materię i antymaterię w równych proporcjach.

Zobacz też: YouTube Shorts w Polsce – Google wprowadza nową funkcję na platformie

Mimo to we Wszechświecie przypada zaledwie jedna antycząsteczka na milion cząsteczek. Te ilości oznaczają, że doszło do naruszenia najbardziej fundamentalnych symetrii fizyki, których naukowcy nie są w stanie wyjaśnić za pomocą tego, co obecnie wiemy. Jednak dzięki tym badaniom naukowcy mają teraz szansę zmierzyć naruszenia symetrii, używając ciężkich cząsteczek radioaktywnych, które mają ekstremalną wrażliwość na zjawiska jądrowe. To może dostarczyć odpowiedzi na jedną z największych tajemnic dotyczących tego, jak powstał Wszechświat. Oczywiście nie można także wykluczyć, że gdzieś tam, poza obserwowalnym Wszechświatem proporcje są odwrócone. To jednak budziłoby znacznie więcej pytań.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy