Strusie jaja i zmiany klimatu

Strusie rzuciły nowe światło na temat ekstremalnych zmian klimatycznych

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Strusie istnieją już od setek tysięcy lat, a naukowcy znaleźli dowody w starożytnych skorupkach jaj tych dużych ptaków, które mówią o ekstremalnych zmianach klimatycznych, z którymi te nieloty musiały sobie w przeszłości radzić. A skoro strusie miały takie problemy, to dotknęły one także inne gatunki, w tym ludzi. Rzeczone jaja zostały znalezione na terenie Afryki Południowej, która obecnie wygląda zupełnie inaczej, niż dawniej.

Strusie jaja i zmiany klimatu

Strusie jaja i zmiany klimatu

Obecnie te tereny są suche i słabo zaludnione. Jednak między 250 a 350 tysiącami lat temu były one podmokłe i trawiaste. Co ciekawe, te ramy czasowe pasują do kluczowego okresu w ewolucji człowieka. W swoim badaniu naukowcy zbadali izotopy i aminokwasy z fragmentu skorupy strusiego jaja wydobytego z wczesnej epoki kamienia na terenie RPA. Miejsce to jest jednym z niewielu stanowisk archeologicznych datowanych na ten okres. Warto podkreślić, że to właśnie w nim pojawiły się pierwsze ślady obecności istot z genetycznymi sygnaturami homo sapiens, czyli naszych przodków.

Zobacz też: [Recenzja] vivo Y72 5G – znajome doświadczenie ubrane w lepsze szaty

Dane zebrane z rzeczywistego fragmentu zostały zestawione wraz z innymi dowodami z kości kopalnych zwierząt. Dzięki temu dowiedziono, że społeczności w tym regionie żyły wraz ze stadami pasących się gnu, zebr, małych antylop, hipopotamów, pawianów i wielu wymarłych gatunków. Dane z badań sugerują, że około 200 tysięcy lat temu chłodniejszy i bardziej wilgotny klimat ustąpił miejsca rosnącej jałowości. Ten proces zmieniających się wilgotnych i suchych klimatów jest uznawany za motor obrotu i ewolucji wielu gatunków, w tym naszego, natomiast strusie jaja są potwierdzeniem tej hipotezy. Co więcej, najprawdopodobniej to właśnie dzięki tym wydawałoby się niesprzyjającym zmianom, staliśmy się dominującym gatunkiem. Przetrwanie okazało się o wiele trudniejsze, a cechy takie jak sprawność manualna i wysoka inteligencja znacznie zyskały przez to na wartości.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy