Nokia G10 data premiery

OPPO i Nokia nie mogą się porozumieć — Finowie idą do sądu

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Nokia to ewidentny gigant. Nie chodzi w tym wypadku o samą markę, którą głównie można kojarzyć z urządzeń mobilnych. Chodzi o firmę, która od lat rozwija technologie łączności i jest w tej materii jednym z liderów. Dlatego wielu producentów chętnie wykorzystuje rozwiązania tworzone przez Finów. W wielu przypadkach tak naprawdę smartfony nie mogłyby istnieć, gdyby nie Nokia, więc szeroko rozumiane umowy są na porządku dziennym. Jednak te się kończą i tu pojawia się wątek z OPPO, które postanowiło jeszcze nie przedłużać przygody z Nokią.

Nokia ma od groma patentów, o które chce walczyć z OPPO w sądzie

Nokia

Dokładnie od 2018 roku Nokia i OPPO mieli podpisaną umowę na wykorzystanie fińskich patentów w urządzeniach azjatyckiej firmy. Jednak ta najprawdopodobniej dobiegła już końca, gdyż Nokia wydała oficjalne oświadczenie, w którym pojawia się informacja, że podjęła kroki prawne przeciwko OPPO. Finowie wystąpili z propozycją odnowienia kontraktu, ale ta została odrzucona. Z racji, że OPPO wciąż wykorzystuje rozwiązania Nokii, to siłą rzeczy sprawa musiała trafić do sądu. Niemniej Nokia wciąż ma nadzieję, że uda się dojść do porozumienia w bardziej konstruktywny sposób. Tak samo my mamy nadzieję, że nie jest to początek kolejnej batalii patentowej, która będzie trwała latami i teoretycznie nie przyniesie nic dobrego dla mobilnego rynku.

Zobacz też: Nowy Microsoft Office przyciąga wzrok — przetestuj go już teraz.

OPPO na ten moment nie wydało oficjalnego komentarza w tej sprawie, choć zapewne pojawi się on w najbliższym czasie. W podobnej sytuacji z czasem mogą być także inni gracze pokroju Samsunga, Apple, LG, Lenovo, a nawet BlackBerry, którzy wciąż mają podpisane umowy z Nokią na podobnych zasadach.

[Aktualizacja] Oświadczenie OPPO:


OPPO zawsze szanowało i nadal respektuje wszelkie prawa własności intelektualnej. W całej swojej historii firma zawarła umowy wzajemnego licencjonowania z wieloma wiodącymi podmiotami w branży, które przyniosły znaczące korzyści wszystkim stronom zaangażowanym. OPPO zdecydowanie sprzeciwia się nieracjonalnym warunkom licencjonowania oraz nadużywaniu procedur prawnych.

OPPO wysoko ceni innowacyjność i własność intelektualną. Firma plasuje się w pierwszej piątce firm na świecie pod względem liczby zgłoszeń patentowych PCT złożonych w 2019 roku. Na dzień 30 czerwca 2021 roku OPPO uzyskało ponad 65 000 globalnych patentów, z ponad 58 000 patentami przyznanymi do tej pory. Firma będzie nadal napędzać wzrost poprzez wysokie inwestycje w badania i rozwój oraz dalszą rozbudowę swojego portfolio patentowego.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy