ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android Jelly Bean koniec wsparcia

Koniec wsparcia dla Jelly Bean – Google żegna 9-letni system

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

To koniec Android Jelly Bean. W lipcu tego roku z platformy korzystało mniej, niż 1 procent wszystkich urządzeń z Androidem. Google nie jest nawet w stanie potwierdzić, czy faktycznie te sprzęty dalej działają poprawnie. Stąd też decyzja o tym, by zakończyć wsparcie dla Jelly Bean, które pojawiło się na rynku prawię dekadę temu.

Koniec wsparcia dla Jelly Bean

Android Jelly Bean koniec wsparcia
Fot. Wikipedia

W sierpniu ma pojawić się ostatnia aktualizacja dla Usług Google Play (Google Play Services) o numerze 21.30.99. I to ma być ostatni raz, kiedy Google będzie się zajmowało dalej Android Jelly Bean (wersje 4.1, 4.2 oraz 4.3). Urządzenia z tym systemem dalej będą działać, ale o jakichkolwiek nowszych wersjach aplikacji można zapomnieć. To wprawdzie wątpliwe, by dalej aktywnie korzystano z Jelly Bean, ale nie da się tego wykluczyć. Platforma pojawiła się po raz pierwszy w lipcu 2012 roku, czyli mówimy o oprogramowaniu będącym na rynku od prawie dekady.

Jelly Bean przyniosło bardzo dużo zmian w Androidzie, a wśród nich między innymi możliwość wyciszania powiadomień z niektórych aplikacji. Do tego doszła możliwość wyświetlania obrazu w 60 klatkach na sekundę czy szereg ulepszeń w kwestii audio. Nie da się także pominąć obecności Google Now, czyli pierwsze spojrzenie na wirtualnego asystenta. Dziś takie rzeczy, jak spersonalizowane wiadomości czy newsy to standard, ale wtedy Google starało się wyznaczać kierunek, w którym podąży. Do tego doszedł oczywiście lepiej zoptymalizowany interfejs i poprawki mające na celu lepsze działanie sprzętów z Jelly Bean na pokładzie. Wersja Jelly Bean 4.3 pojawiła się w 2013 roku, a później przyszła już pora na KitKata.

Zobacz też: Recenzja Huawei Watch 3 Pro Elite – jak sprawdza się smartwatch z HarmonyOS?

Tak więc Android Jelly Bean otrzyma ostatnią wersję Google Play Services w sierpniu i na tym skończy się długoletnie wsparcie. To samo można powiedzieć o obsłudze interfejsów API poziomu 16, 17 oraz 18. Numer 19 będzie tym „startowym”.

Źródło: GSM Arena / Android Developers

Sprawdź najnowsze wpisy