Chiny budują rakiety przeciwko asteroidom

Chiny budują rakiety – zagrożenie ma nadejść z kosmosu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Chociaż szanse na to w najbliższej przyszłości są naprawdę małe, to istnieje szansa, że ​​w pewnym momencie duża asteroida może uderzyć w Ziemię. Podczas gdy większość asteroid jest na tyle mała, że ​​powoduje niewielkie szkody, nie można ignorować potencjału większej asteroidy, która mogłaby mieć drastyczne konsekwencje dla życia na Ziemi. Najsłynniejsze wydarzenie tego typu miało miejsce kilkadziesiąt milionów lat temu i wszystko wskazuje na to, że było jednym z istotniejszych czynników wpływających na wyginięcie dinozaurów. Chiny chcą się zabezpieczyć przed takim scenariuszem.

Chiny budują rakiety przeciwko asteroidom

Chiny budują rakiety przeciwko asteroidom

Naukowcy na całym świecie pracują nad metodami zmieniania trajektorii dużych asteroid, jeśli kiedykolwiek stwarzają one poważne zagrożenie dla Ziemi. Niedawno chińscy naukowcy nakreślili plan, w którym chcą wykorzystać rakiety do przekierowania masywnej i potencjalnie śmiertelnej asteroidy. W tym celu chcą wysłać 20 największych rakiet produkowanych przez Chiny, aby ćwiczyć procedurę. Państwo Środka nie jest jedynym mocarstwem, które rozważa tego typu działania. Gdzieś między końcem 2021 a początkiem 2022, zautomatyzowany statek kosmiczny zostanie wystrzelony w celu przechwycenia pary asteroid stosunkowo blisko Ziemi przez USA. Statek kosmiczny przybędzie później w tym samym roku, a NASA planuje rozbić rakietę na mniejszej z dwóch asteroid, aby zobaczyć, jak zmieni się jej trajektoria.

Zobacz też: Wakacyjny konkurs w Orange – smartfony, vouchery i pieniądze za… doładowania

Naukowcy pracujący w chińskim Narodowym Centrum Nauki Kosmicznej odkryli w symulacjach, że rakiety 23 Long March, uderzając jednocześnie, mogą odchylić dużą asteroidę z jej toru o odległość 1,4 razy większą od promienia Ziemi. Obliczenia oparto na asteroidzie Bennu. Należy ona bowiem do klasy skał kosmicznych, które w przypadku uderzenia w Ziemię mogą spowodować uszkodzenia regionalne lub kontynentalne. Każda asteroida większa niż jeden kilometr miałaby globalne konsekwencje. Jak dotąd Chiny z powodzeniem wystrzeliły sześć rakiet Long March 5 od 2016 roku. Naukowcy uważają, że zmiana toru asteroidy wiąże się z mniejszym ryzykiem niż próba rozerwania asteroidy na mniejsze kawałki za pomocą głowic nuklearnych. Te mogą nie zmienić toru asteroidy i zafundować przy okazji olbrzymie ilości radioaktywnego pyłu, który przy takim uderzeniu mógłby pokryć nawet cały świat.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy