ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rynek elektroniki 2022

Chińczycy przejmują kluczowego producenta elektroniki z Europy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nexperia, holenderska firma zajmująca się produkcją półprzewodników, będąca filią chińskiej firmy Wingtech Technology, najwyraźniej planuje zakup Newport Wafer Fab, największego producenta układów scalonych w Wielkiej Brytanii. Jednak z punktu widzenia Unii Europejskiej nie jest to aż tak poważny problem, ponieważ od odejścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty ta stara się stworzyć zakłady produkujące półprzewodniki w krajach zrzeszonych.

Chińczycy chcą kupić producenta półprzewodników z Wielkiej Brytanii

Chińczycy chcą kupić producenta półprzewodników z Wielkiej Brytanii

Według raportu SCMP Nexperia planuje nabyć brytyjskiego producenta chipów za 63 miliony funtów. Informacje o tym pochodzą z anonimowych źródeł, które jak twierdzą, są bardzo blisko powiązane ze sprawą. Wieści o transakcji pojawiają się w momencie, gdy Pekin dąży do technologicznej samodzielności. To posunięcie doprowadziło do tego, że chiński rząd przeznacza środki na rozwój lokalnego przemysłu półprzewodników. Wysiłek ten jest przede wszystkim napędzany przez sankcje USA, które zakłóciły łańcuchy dostaw chińskich firm. Najprawdopodobniej nie chodzi tu więc o wejście na lokalny rynek, a o pozyskanie technologii i być może wyprowadzenie sprzętu do Państwa Środka.

Zobacz też: Apple i Amazon mają poważny problem w Hiszpanii – kraj zarzuca im złe praktyki

Nie jest jednak powiedziane, że władze Wielkiej Brytanii zgodzą się na to przejęcie. Tamtejsi eksperci już wyrazili swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji Nexperia-Newport. Rzecznik Nexperia powiedział, że firma nadal prowadzi rozmowy z Newport Wafer Fab i rządem walijskim, ale odmówił dalszego komentarza w tej sprawie. Warto tu jednak zauważyć, że Chińczycy działają tu nieco na około. Początkowo bowiem ich Wingtech zakupił udziały w Nexperii o wartości 4,14 miliarda dolarów, nabywając 80 procent udziałów w holenderskiej firmie. Udział ten wzrósł do 98,2 procent w zeszłym roku, kiedy to chińska firma wykupiła udziały w Nexperii, aby rozszerzyć swoją działalność o technologię półprzewodników. Teraz natomiast w jej ramach chcą przejąć brytyjskie przedsiębiorstwo.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy