Black Friday porażką fikcyjne obniżki projekt ustawa

Koniec ściemy z promocjami na Black Friday – nowy projekt ustawy ogranicza fikcyjne obniżki

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Fikcyjne obniżki, które dobrze znamy z Black Friday czy Cyber Monday niedługo mogą się skończyć. UOKiK przygotował bowiem projekt ustawy, który ma ten proces znacząco ukrócić. Przynajmniej w teorii, ponieważ dobrze wiemy, że sprzedawcy korzystają z różnych sztuczek, by zachęcić do kupna sprzętów. Tym razem może być im jednak trudniej.

Fikcyjne obniżki – UOKiK chce ten proces ukrócić

UOKiK projekt fikcyjne obniżki Black Friday
Fot. PixaBay

Na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego można przeczytać projekt zmian w ustawie o prawach konsumenta. Ten projekt, którego autorem jest UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wprowadza kilka istotnych zmian, które mogą pomóc w ochronie kupujących. Szczególnie kupujących on-line, bo w końcu zakupy przeniosły się w dużej mierze właśnie do Internetu. W projekcie znajdziemy m.in. zapisy o tym, że na platformach handlowych ma pojawić się informacja o tym, kto zapłacił za to, że dany produkt jest wyżej w wynikach wyszukiwania. „Płatne materiały” także mają być wyraźnie oznaczane. Ma pojawić się także wyraźna informacja o tym, czy zakupu dokonujemy od osoby prywatnej czy firmy. Bardzo ważnym fragmentem projektu jest też ten, który mówi o obniżkach cen produktów. W dokumencie znajduje się bowiem taki zapis dotyczący internetowych platform sprzedaży i sprzedawców:

W przypadku obniżki cen towarów sprzedawcy (niezależnie od formy sprzedaży) będą mieli obowiązek podawania obok informacji o obniżonej cenie również informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi jaka obowiązywała w okresie 30 dni  przed wprowadzeniem obniżki.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw

Zobacz też: Viaplay trafia do Polski – co zaoferuje nowe VOD?

Powyższy zapis nakładałby obowiązek na sprzedawcę, by ten informował o najniższej cenie produktu przed jego obniżką. Skończą się więc tak zwane fikcyjne obniżki, czyli sytuacje, gdzie na kilka dni przed przeceną, cena produktu szła w górę, by potem „magicznie” spaść.  Projekt ustawy związany jest z unijną dyrektywą Omnibus i ma wprowadzać obowiązek informacyjny. Za jego nieprzestrzeganie będą groziły kary, ale na razie mówimy tylko o projekcie. Chcielibyście, żeby taka ustawa weszła w życie?

Źródło: RPL

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy