PGE farma fotowoltaiczna Kleszczów

50 hektarów – PGE postawi na nich ogromną farmę fotowoltaiczną

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Czy 50 hektarów to dużo? Cóż, to powierzchnia porównywalna do około 70 boisk do piłki nożnej, więc można powiedzieć, że to bardzo dużo. I na takim obszarze PGE Energia Odnawialna ma zamiar postawić farmę fotowoltaiczną, którą wybuduje razem z Gminą Kleszczów. To inwestycja, która ma powstać całkiem szybko i przynieść bardzo dużo dobrego.

PGE i ogromna farma fotowoltaiczna

PGE farma fotowoltaiczna Kleszczów
Fot. PGE

Farma fotowoltaiczna, która ma powstać w regionie Bełchatów, będzie miała moc 50 MW, a według wstępnych szacunków, jej średnioroczna produkcja wyniesie 53 GWh. To ma pozwolić na zasilenie energią nawet 25 tysięcy gospodarstw domowych. Brzmi ambitnie, a tym bardziej, że farma ma powstać do końca przyszłego roku. To ma być jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i jednocześnie być częścią programu sprawiedliwej transformacji gminy Bełchatów. I to w tej gminie znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów czy Elektrownia Bełchatów. Czysta energia jest więc tam potrzebna.

Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych PGE. Ale nie jedyna. Kilka dni temu dziewiętnaście naszych projektów fotowoltaicznych wygrało aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. W kolejnych miesiącach planujemy też uruchomić postępowania zakupowe dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych, jak i większych, o mocach kilkudziesięciu megawatów. Będą to inwestycje realizowane na gruntach własnych grupy PGE, dzierżawionych od samorządów, instytucji kościelnych, a także na terenach należących do spółek skarbu państwa.

Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Zobacz też: Jakie zmiany w Play Store przyniesie Wear OS 3.0?

W regionie oprócz farmy fotowoltaicznej pojawią się także inwestycje wiatrowe oraz ma powstać magazyn energii. Kilka następnych lat ma przynieść więcej podobnego rodzaju inwestycji, a na ten cel zabezpieczono ponad 2,5 tys. ha gruntów w całej Polsce.

Źródło: PGE

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy