ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD z procesorami ARM?

Większy vRAM, niż dysk w niektórych laptopach? AMD idzie na całość!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Aldebaran jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Byka. Jest 44 razy większy od Słońca i 400 razy jaśniejszy. Jest to także imienni następnej karty graficznej od AMD. I biorąc pod uwagę ilość zastosowanej pamięci vRAM względem poprzedników nazwa ta jest jak najbardziej adekwatna. Jest jej na tyle dużo, że nie tylko można by na niej zainstalować grę, ale wręcz postawić cały system razem z kilkoma grami, a pamięci operacyjnej wciąż byłby wystarczający zapas, żeby poradzić sobie nawet z najbogatszą biblioteką tekstur.

Grafika AMD z 128 GB vRAM

Grafika AMD z 128 GB vRAM

Informacja o tym układzie graficznym pojawiła się kilka razy w patch notes Linuksa. Jest to pierwszy akcelerator GPU firmy AMD, który wykorzystuje konstrukcję MCM (multi-chip module), technikę, która od lat widnieje na patentach, ale dopiero teraz znalazła swoje zastosowanie w kartach graficznych. Czym jednak jest MCM? Jak podaje Techopedia:

Moduł wielochipowy (MCM) to pakiet elektroniczny składający się z wielu układów scalonych (IC) połączonych w jedno urządzenie. MCM działa jako pojedynczy komponent i jest w stanie obsłużyć całą funkcję. Poszczególne elementy MCM są montowane na podłożu, a ich elementy są połączone z powierzchnią poprzez łączenie przewodami, taśmą lub łączenie typu flip-chip. Moduł może być zamknięty w plastikowej obudowie i jest montowany na płytce drukowanej. MCM oferują lepszą wydajność i mogą znacznie zmniejszyć rozmiar urządzenia.

Zobacz też: [Recenzja] Asus ROG Flow X13 ze stacją XG Mobile (RTX 3080) to genialne połączenie

Oczekuje się, że Nvidia rzuci wyzwanie Aldebaranowi swoimi własnymi konstrukcjami MCM opartymi na architekturze Hopper w przyszłym roku. Intel tymczasem jest o krok od wypuszczenia akceleratora Ponte Vecchio opartego na architekturze Xe HPC i wczesnej implementacji MCM. Aldebaran wykorzystuje MCM do zwiększenia pojemności pamięci. Wedle przecieku mowa tu o nawet 128 GB vRAM na karcie graficznej o przepustowości do 3,6 TB/s. Jest to więc o 8 GB więcej, niż w popularnych w tanich laptopach nośnikach SSD 120 GB, które rzecz jasna są o wiele wolniejsze. Oczywiście graczom taka grafika do niczego się nie przyda. Jednak układ ten może być idealny do pracy w przypadku niezwykle złożonych projektów.

Źródło: TechSpot, Techopedia

Sprawdź najnowsze wpisy