ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kod źródłowy WWW sprzedany

Już wiemy, ile jest warty Internet – kod źródłowy WWW sprzedany za okrągłą sumę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Internet był na sprzedaż. A raczej to, od czego się zaczął. Aukcja kodu źródłowego World Wide Web NFT rozpoczęła się 23 czerwca od początkowej oferty w wysokości 1000 dolarów. Od tego momentu, wojna licytacyjna osiągnęła poziom milionów dolarów, aż do zamknięcia aukcji 30 czerwca, kiedy to sprzedano go za 5,4 miliona dolarów.

Kod źródłowy WWW sprzedany

Biorąc pod uwagę całe to szaleństwo w świecie NFT, można było bezpiecznie założyć, że początkowa oferta w wysokości 1000 dolarów za kod źródłowy World Wide Web NFT była tylko chwilowa. Zaledwie dzień po rozpoczęciu aukcji, przyciągnęła ona 41 ofert, z których najwyższa wynosiła 2,2 miliona dolarów. Po upływie sześciu dni najwyższa oferta wzrosła do 5,4 miliona dolarów. W sumie aukcja kodu źródłowego World Wide Web NFT prowadzona przez Sotherby’s przyciągnęła 51 ofert. Około 60% z nich stanowiły oferty składane na platformie po raz pierwszy.

Zobacz też: Zamień PC w Game Boya – to akcesorium pozwoli na grę z oryginalnych kartridży

Oferowany bezpośrednio przez Sir Tima Berners-Lee, ten niezamienialny token składa się z oryginalnych plików z oznaczeniem czasu, zawierających 9 555 linii kodu, w tym implementacje języków i protokołów — HTML, HTTP i URI — również wymyślonych przez niego. NFT zawiera również 30-minutową animowaną wizualizację programistów, list napisany przez autora WWW, w którym wyjaśnia on proces tworzenia kodu, oraz cyfrowy plakat zawierający grafikę z podpisem Tima. Wszystkie cztery elementy są cyfrowo podpisane.

Kod źródłowy do samej sieci jest cyfrowym artefaktem, który istnieje od 1990 roku, ale dopiero po pojawieniu się NFT coś takiego mogło trafić do sprzedaży.

— Podkreślił organizator aukcji.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy