Darmowy powrót z Windowsa 11 na Windows 10

Windows 11 uruchomiony na Xiaomi Mi 8 – elastyczność systemu zachwyca

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Lumia 950 XL jest jednym z pierwszych urządzeń ARM, na którym uruchomiono Windowsa 11. Niestety, nie oznacza to drugiego życia tego wyjątkowego urządzenia, ponieważ to raczej ciekawostka, a nie sensowne rozwiązanie. Jednak do grona smartfonów, na których to się udało, dołączyła właśnie kolejna słuchawka. Tym razem jednak chodzi o urządzenie domyślnie wyposażone w Androida, a dokładniej w Xiaomi Mi 8.

Windows 11 na Xiaomi Mi 8

Windows 11 na Xiaomi Mi 8

Tak naprawdę trudno tu mówić o działaniu systemu, ale ten się uruchamia. Problem w tym, że Windows 11 nie radzi sobie z jego ekranem dotykowym i nie obsługuje portu USB. Z tego też powodu nie posiadamy żadnego urządzenia wejścia, aby sterować urządzeniem. Pod tym względem rozwiązanie to mocno odstaje od Lumii 950 XL, której ekran dotykowy nie sprawia problemów urządzeniu. Jednak to dopiero początek prac i być może, podobnie jak na Lumii, smartfon będzie w stanie także obsługiwać kartę SIM. W takim wypadku możliwe byłoby dostosowanie Windowsa 11 do działania na smartfonie tak, jakby był on domyślnym systemem. Natomiast lekkie zmodyfikowanie UI mogłoby sprawić, że obsługa systemu na małym i pionowym ekranie smartfona byłaby bardzo wygodna. W końcu skoro modderzy byli w stanie tyle osiągnąć, to czego może dokonać sam Microsoft?

Zobacz też: Akcelerator graficzny Voodoo na nowych PC-tach? Tak, to możliwe!

Mimo wszystko raczej nie należy się spodziewać, że Microsoft po raz kolejny przepuści szturm na smartfony. Po porażce Windowsa 10 Mobile firma raczej je sobie odpuściła. Jednak z drugiej strony uruchamianie aplikacji z Androida w takim przypadku nabrałoby zupełnie nowego, głębszego sensu. W końcu to właśnie braki w oprogramowaniu były gwoździem do trumny mobilnego Windowsa. Teraz jednak dostalibyśmy urządzenie uruchamiające UWP — czyli programy dedykowane Windows 10 ARM, PWA — aplikacje webowe, aplikacje z Androida, a także lżejsze programy z x86 i x86-64. W ten sposób smartfon z Windowsem 11 po podłączeniu do monitora, myszy i klawiatury zaoferowałby dokładnie to samo, co pełnoprawny, chociaż dość prosty PC. A to już brzmi ciekawie. To jednak jedynie spekulacje oparte na łatwości, z jaką system działa na smartfonach.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy