ekspres do kawy sterowany wzrokiem

Ekspres do kawy sterowany wzrokiem zaprezentowany na targach MWC

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Podczas tegorocznej edycji targów MWC (Mobile World Congress) w Barcelonie zaprezentowano ciekawe urządzenie – ekspres do kawy sterowany wzrokiem. Twórcy rozwiązania szukają firmy lub zastosowania, dzięki któremu uda się wejść z nową technologią na rynek.

Ekspres do kawy sterowany wzrokiem – jak to działa?

ekspres do kawy sterowany wzrokiem

Hiszpańska firma Irisbond opracowała technologię śledzenia ruchów gałek ocznych. Przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z Azkoyen – producentem automatów do kawy. Efektem wspólnych działań obu podmiotów jest ekspres sterowany za pomocą wzroku.

Ekspres korzysta z technologii śledzenia wzroku opartej na podczerwieni, która sprawdza, gdzie dokładnie patrzy użytkownik. Do sterowania automatem wystarczy przez kilka sekund skupić wzrok na ikonce z wybraną kawą, a następnie spojrzeć na przycisk do akceptacji lub anulowania zamówienia. Urządzenie zaprezentowane podczas targów MWC to dopiero prototyp, ale niewykluczone, że w przyszłości taki ekspres pojawi się na rynku. Technologia jest gotowa, SDK i API są przygotowane do szybkiej i prostej integracji. Jedynym wyzwaniem jest znalezienie firmy lub zastosowania, które pozwoli nam wejść na rynek i go zmienić – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Ane Arzamendi, menedżer produktu w firmie Irisbond.

Czytaj także: Latający samochód odbył na Słowacji ponad półgodzinny lot

Sama technologia ma jednak więcej zastosowań, szczególnie w czasie pandemii. Jak wskazuje Ane Arzamendi, w obecnej sytuacji chodzi o unikanie dotykania przedmiotów. Sterowanie urządzeniami za pomocą wzroku właśnie to umożliwia. Przedstawicielka hiszpańskiej firmy uważa, że opracowana technologia mogłaby znaleźć zastosowanie np. w szpitalach i bankomatach.

źródło, zdjęcia: Newseria

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy