ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Braki Nintendo Switch

Procesor do Switcha Pro to duży skok naprzód – wciąż jednak ustępuje pod pewnymi względami smartfonom

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Plotki o Switchu Pro krążą po sieci już od premiery wersji podstawowej, czyli niemal pięciu lat. Można więc powiedzieć, że już najwyższa pora na wydanie nowej wersji tej dość leciwej konsoli. Zwłaszcza że zacofana technologicznie była ona już w dniu premiery. I mimo że Nintendo nie stawia na wydajność, a na gry, to wiele tytułów już sobie na staruszku nie radzi. Dodatkowo hybrydowe podejście do Switcha zatraciło sens, kiedy obraz z konsoli na telewizorach domowych wygląda po prostu źle. Krótko mówiąc: Switch zasługuje na odświeżenie i je dostanie.

Nintendo Switch Pro 8 nm

Nintendo Switch Pro 8 nm

Coraz więcej doniesień i kilka oficjalnych, sugestywnych komunikatów dość jasno dało do zrozumienia, że nadchodzi nowe. Switch Pro ma przede wszystkim zapewnić wyższą rozdzielczość obrazu. Miejmy nadzieję, że dostaniemy także wyższą płynność samych gier. Wszystko dzięki procesorowi o nazwie kodowej Dane. Co prawda wcześniejsze doniesienia mówiły o jednostce nazywanej Black Knight. To by mogło wskazywać na pewną sprzeczność, jednak okazuje się, że obydwa te określenia są poprawne. Otóż NVIDIA jest znana z nadawania swoim układom nazw kodowych po postaciach z komiksów Marvela, a ci, którzy są dobrze zorientowani w komiksowej lore wiedzą, że prawdziwe imię postaci Marvela, która nosi miano Black Knight to Dane Whitman.

Zobacz też: [Aktualizacja]: Nokia X60 bez Androida? Wybór systemu jest naprawdę wielkim zaskoczeniem

Poinformowano również, że Dane to układ wykonany w procesie litograficznym 8 nm, który jest dużym skokiem naprzód w stosunku do 20 nm chipsetu, który zasila oryginalne Nintendo Switch. Nawet odświeżona konsola z 2019 roku oferowała układ 16 nm. Można więc liczyć na wyższą wydajność, mniejsze spadki, niższe temperatury i dłuższy czas pracy na ładowaniu. Oczywiście wciąż temu układowi będzie daleko do technologii 7 nm, nie mówiąc już o 5 nm. Pod względem procesu technologicznego układ Switcha był jednak w gorszej sytuacji niż nawet budżetowe smartfony, a przecież i tu i tu mowa jest o układach ARM. Co prawda teraz dogoni średnią półkę, ale to jednak duża zmiana na lepsze. Oczywiście nie wiadomo kiedy Switch Pro ostatecznie trafi na rynek — ale biorąc pod uwagę genialną sprzedaż wersji podstawowej, to nie nastąpi to zbyt szybko.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy