ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 czarny ekran śmierci

W Windows 11 nie spotkamy już niebieskiego ekranu śmierci – nie oznacza to końca błędów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Niesławny Niebieski Ekran Śmierci systemu Windows odejdzie wkrótce w zapomnienie. Zamiast niego pojawi się Czarnym Ekranem Śmierci. Portal The Verge donosi, że Microsoft zamierza zmienić kolor ekranu awaryjnego na czarny, aby dopasować kolor swoich ekranów wyłączania i startowych w Windows 11. Tylko czy osoby widzące komunikat o błędzie naprawdę rozmyślają nad jego walorami estetycznymi?

Windows 11 czarny ekran śmierci

Windows 11 czarny ekran śmierci

Warto dodać, że w testowych wersjach Windowsa 11 wciąż jest obecny czarny ekran. Kiedy redakcja serwisu Tomshardware celowo wywołała błąd CRITICAL_PROCESS_DIED otrzymała klasyczny niebieski ekran. Jak jednak wynika z Tweeta od użytkownika o imieniu Xeno, aby uzyskać nowy kolor, należy zmienić klucz rejestru. Dopiero po tym kolorystyka błędu zmienia się na bardziej mroczną. Biorąc pod uwagę, że niebieskie ekrany śmierci Windows sięgają dekad wstecz, zmiana koloru to nie jest tak błahą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Ostatnia poważna zmiana nastąpiła, gdy Microsoft dodał emotkę smutnej buzi i kody QR w Windows 8. Jednak poza samą zmianą wizualną dostaliśmy także coś użytecznego. W tym przypadku po prostu zmienia się kolor.

Zobacz też: Masz Pixela? Pomyśl o zakupie Chromebooka – wiele na tym zyskasz

Pamiętajmy jednak, że Microsoft eksperymentował z różnymi kolorami wcześniej. W jednej z wersji Windows 10 Insider Builds użytkownicy dostali zielone ekrany śmierci, a ci z błędami sprzętowymi czasami dostawali czerwone ekrany śmierci. Jednak najczęstszym ekranem awaryjnym zawsze był niebieski. W przypadku braku komentarza ze strony Microsoftu możemy założyć, że czarny ekran awaryjny jest czymś, co firma testuje w tej chwili i możliwe, że zastąpi niebieski. Tak czy inaczej, nadal będziemy nazywać to BSOD. 

Źródło: Tomshardware, The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy