Jak działa Opera na Chrome OS?

Nie tylko Chrome, czyli alternatywna przeglądarka trafia na Chromebooki

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ostatnie półtora roku mocno wpłynęło na rynek komputerów osobistych i systemów operacyjnych. W ten oto sposób Chrome OS, który przez lata był traktowany poważnie jedynie przez garstkę entuzjastów, stał się drugą siłą na rynku, zostawiając daleko w tyle Mac OS. Samo Google również zaczęło się w końcu przykładać do rozwoju tej platformy. Co więcej, zewnętrzni dostawcy oprogramowania również dostrzegli w niej swoją szansę. I tak oto Opera wydała swoją przeglądarkę skrojoną pod Chromebooki.

Opera na Chrome OS

Opera na Chrome OS

Chrome na Chrome OS działa naprawdę dobrze, zwłaszcza jak na parametry niektórych starszych urządzeń. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego. W początkowym etapie swojego istnienia była to nawet nie jedyna aplikacja, a istotna część systemu operacyjnego. Jednak nie wszystkim ta przeglądarka odpowiada. I oczywiście można było stosować alternatywy ze Sklepu Play. Te jednak są stworzone z myślą o smartfonach i to po prostu czuć podczas obsługi: przewijanie ma odwróconą oś, prawy przycisk myszy nie działa, strony lubią się wyświetlać w wersji mobilnej. Na szczęście ta sytuacja odeszła do przeszłości dzięki Operze, która właśnie zagościła na tej platformie.

Chromebooki, dzięki przyjaznemu interfejsowi i ekranom dotykowym, są doskonałymi urządzeniami do codziennych zadań. Zdecydowaliśmy, że najwyższy czas, aby ich użytkownicy uzyskali dostęp do alternatywnej przeglądarki z unikalnym zestawem przydatnych funkcji.

– powiedział Stefan Stjernelund, product manager of Opera for Android

Zobacz też: Unijny Certyfikat COVID – prawie milion aktywacji w mObywatelu

Warto jednak dodać, że nie jest to aplikacja natywna. Wciąż pobieramy program ze Sklepu Play. Jednak podczas jej używania tego po prostu nie widać. Dodatkowo Opera na Chrome OS oferuje wiele dodatkowych funkcji, jak bezpłatny, nielimitowany VPN, blokowanie reklam i ciasteczek czy wbudowany portfel kryptowalut. Co więcej, oferuje zintegrowane komunikatory internetowe, chociaż ich wybór ogranicza się jedynie do Twittera, całej oferty Facebooka i rosyjskiego VK. A czy jest lepszą przeglądarką na Chrome OS od Chrome? Postanowiłem to sprawdzić, jednak testy wymagają nieco czasu. Na razie mogę jedynie napisać, że zaczyna się obiecująco.

Źródło: Opera

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy