ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
pakiet VAT e-commerce

Od jutra zakupy z Chin (np. z AliExpress) będą droższe – nowe przepisy wchodzą w życie

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Już jutro wchodzą w życie nowe przepisy, określane jako pakiet VAT e-commerce. To polska implementacja unijnych rozwiązań, które zmieniają zasady internetowego handlu. Użytkownicy platform takich jak AliExpress mogą spodziewać się podwyżek cen, z kolei Amazon czy Allegro mają powody do radości.

Co zmieni pakiet VAT e-commerce?

pakiet VAT e-commerce

Nowe przepisy mają na celu uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do krajów Unii Europejskiej. Zmiany mają także uprościć system rozliczeń. Zmiana może być bardzo korzystna dla przedsiębiorstw z państw członkowskich UE, ale obywatele, którzy lubią zamawiać zakupy np. z Chin, powodów do radości nie mają.

Nowe unijne przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski. Koniec ze zwolnieniem z podatku w przypadku importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego takie rozwiązanie wyrówna szanse między uczciwymi firmami a konkurencją. Ta druga – według ministra – zalewa polski rynek tańszymi paczkami, dotychczas unikając płacenia podatku.

VAT od przesyłek m.in. z Chin rozliczą same platformy sprzedażowe i sklepy internetowe za pośrednictwem specjalnego systemu. Jeśli tego nie zrobią, to podatek od odbiorcy przesyłki zza granicy pobiorą firmy kurierskie przed tym, jak wydadzą paczkę. Od 1 lipca produkty kupowane na Aliexpress będą bez wyjątku obłożone VAT. To okazja dla Amazona i Allegro na zwiększenie swojego udziału w rynku – mówi cytowany przez portal Money.pl Paweł Majtkowski, analityk eToro na polskim rynku.

Czytaj także: Wiadomości Google robią porządek – usuną jednorazowe hasła, ale nie u nas

Zmiany mogą przynieść korzyści polskim sklepom internetowym. I to nie tylko dlatego, że konkurencja z Chin nie będzie już oferować tak dobrych cen. Pakiet VAT e-commerce zakłada bowiem, że firmy nie muszą się rejestrować na potrzeby rozliczania podatku w każdym kraju, do którego wysyłają przesyłki.

źródło: Ministerstwo Finansów, Money.pl

Sprawdź najnowsze wpisy